fot. PAP/EPA

Katastrofalne powodzie w Indiach i Bangladeszu

Miliony mieszkańców Bangladeszu musiało opuścić swoje domy w rezultacie rekordowych deszczów monsunowych, które spowodowały katastrofalne powodzie. Co najmniej 32 osoby zginęły. Powodzie nawiedziły też sąsiedni indyjski stan Assam. Zjawiska te nasilają się wraz z ocieplaniem się klimatu.

Według oficjalnych danych ok. 300 tys. ludzi w Bangladeszu znalazło schronienie w tymczasowych pomieszczeniach, ale ponad 4 mln, w tym 1,6 mln dzieci, zostało uwięzionych przez wody powodziowe w pobliżu swoich domów bez żywności i dostępu do wody pitnej.

Powodzie wyrządziły szczególnie dotkliwie zniszczenia w północno wschodnich rejonach kraju.

W sąsiednim indyjskim stanie Assam ulewne deszcze spowodowały wystąpienie z brzegów rzeki Bramaputra. Wezbrane wody niszczyły domy i powodowały liczne lawiny błotne. Według władz tego stanu w powodziach zginęły 64 osoby a dalsze 17 poniosły śmierć w rezultacie lawin.

Deszcze monsunowe w Azji południowej zaczynają się zazwyczaj w czerwcu, ale w tym roku zaczęły się już w marcu i były wyjątkowo obfite. Pierwsze powodzie wystąpiły w kwietniu.

Zjawiska te stają się coraz gwałtowniejsze i – jak wskazują meteorolodzy – nasilają się wraz ze wzrostem temperatury. W Bangladeszu średnia temperatura wzrosła od roku 1976 o co najmniej 0,5 st. Celsjusza.

„Zamiast umiarkowanych opadów rozciągniętych na cały sezon monsunowy, mamy długie okresy suszy z krótkimi przerwami niezwykle gwałtownych opadów, kiedy w ciągu kilku godzi lub kilku dni spada tyle wody ile wcześniej w ciągu miesiąca” – zauważa Mathew Koll, klimatolog z Indyjskiego Instytutu Meteorologii Tropikalnej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl