fot. prezydent.pl

K. Szczerski: Trwa analiza poprawek PiS dot. reformy sądownictwa

W Kancelarii Prezydenta RP trwa analiza poprawek Prawa i Sprawiedliwości do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Poinformował o tym szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Polityk dodał, że nie ma jeszcze wyznaczonej daty kolejnego spotkania z prezesem PiS.

Prezydencki minister wykluczył spotkanie w tym tygodniu. Wyjaśnił, że jutro prezydent wylatuje na Węgry, gdzie weźmie udział w dwudniowym szczycie Grupy Wyszehradzkiej.

Na razie nie są znane szczegóły dotyczące propozycji Prawa i Sprawiedliwości. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że zostaną one upublicznione w momencie złożenia projektów do Sejmu. O wcześniejszym ich ujawnieniu może zdecydować prezydent.

Senator Jan Maria Jackowski z PiS mówi, że Prawo i Sprawiedliwość czeka na opinię prezydenta w sprawie poprawek do ustaw. Wskazuje też na konieczność zreformowania wymiaru sprawiedliwości.

– O ile inne segmenty państwa w mniejszym lub większym stopniu były reformowane, o tyle wymiar sprawiedliwości – nie. Mamy do czynienia z pewnymi zjawiskami patologicznymi, bolączkami, które są powszechnie znane przez obywateli, i stąd m.in. 80 proc. Polaków oczekuje rychłej reformy wymiaru sprawiedliwości, tak żeby wymiar sprawiedliwości był dla obywateli, a nie obywatele dla wymiaru sprawiedliwości oraz by wymiar sprawiedliwości nie tworzył państwa w państwie, które jest ponad instytucją, ustawami i jest ciałem samym w sobie – zaznacza poseł.   

Wczoraj wieczorem prezydent Andrzej Duda otrzymał poprawki PiS do własnych projektów o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Była to realizacja zapowiedzi z ubiegłego tygodnia, po trzecim spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ws. kształtu reformy wymiaru sprawiedliwości.

RIRM

drukuj