Kraków: kombatanci ponawiają apel o jak najszybszą budowę pomnika Armii Krajowej

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w liście do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego ponowił apel o jak najszybsze rozpoczęcie budowy pomnika Armii Krajowej. Kombatanci chcą, by „Wstęga pamięci” stanęła nad Wisłą u stóp Wawelu w 2020 r.

Apel jest skierowany także do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca.

„Naród mówi przez pomniki o swojej chwalebnej przeszłości. A te najważniejsze, te które mówią najwięcej o bohaterstwie, o wartościach i cenie płaconej za ich obronę powinny być budowane w głównych i najliczniej odwiedzanych centrach miast. Takim jest właśnie to miejsce wybrane na budowę pomnika Armii Krajowej” – napisali kombatanci.

Przypomnieli, że „Armia Krajowa jest naszą legendą i dumą, i spłynęła krwią na barykadach”.

„Nikt nie zasługuje bardziej na pomnik. Jeżeli tego pomnika tam nie będzie, to znaczy, że władze miasta Krakowa wstydzą się historii tej największej podziemnej armii i jej wielkiej ofiary krwi” – brzmi fragment listu.

Kombatanci wyrazili przekonanie, że ich apel „zmieni widoczne dla wszystkich wrogie podejście władz samorządowych do budowy pomnika”.

Pod koniec marca krakowscy radni zdecydowali, że odbędą się konsultacje społeczne dotyczące formy upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej i unieważnili wcześniejsze uchwały dotyczące lokalizacji pomnika na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą.

30 czerwca zakończył się pierwszy etap tych konsultacji. Trzy propozycje, które podczas nich padły, czyli: budowa „Wstęgi pamięci” pod Wawelem według projektu zespołu Alexandra Smagi, lepsze wyeksponowanie pomnika Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu oraz upamiętnienie żołnierzy Armii Krajowej w miejscu po dawnym pomniku Iwana Koniewa miały być rozważane w dalszym etapie konsultacji podczas panelu obywatelskiego.

Panel obywatelski to metoda podejmowania decyzji przy współudziale mieszkańców wybranych losowo m.in. pod względem wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania, którzy wraz z ekspertami wypracowują konkretne rozwiązanie. Wstępnie planowano, że odbędzie się on w listopadzie, jednak nie udało się wyłonić jego organizatora.

Przeciwni panelowi są członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którzy uważają, że kolejne dyskusje to niepotrzebne odwlekanie sprawy, godzące w idee upamiętnienia Armii Krajowej w prestiżowym miejscu Krakowa.

„Z uwagi na nierozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na organizację panelu oraz na zbliżający się okres świąteczny, prezydent Krakowa podjął decyzje o wydłużeniu procesu konsultacyjnego i przeniesieniu panelu obywatelskiego na rok 2020” – powiedział kierownik Biura Prasowego w Urzędzie Miasta Krakowa Dariusz Nowak.

Sprawa budowy pomnika Armii Krajowej w Krakowie ciągnie się od 2010 r., kiedy radni podjęli uchwalę o jego wzniesieniu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl