fot. facebook.com

Wrocław: wszyscy uczestnicy spotkania Taize znajdą noclegi u rodzin

Już 28 grudnia stolica Dolnego Śląska będzie gościła 15 tys. osób z 60 krajów – uczestników 42. Europejskiego Spotkania Młodych.  Wszyscy zostaną przyjęci przez Dolnoślązaków w ich domach.

Poza 5500-osobową grupą z Polski do najliczniej reprezentowanych krajów należą: Ukraina (ok. 1500 uczestników) i Niemcy (1100 osób).

Chorwację będzie reprezentowało 700 młodych. Tyle samo pielgrzymów spodziewamy się z Francji – mówi ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Liczne grupy przyjadą również z Włoch i Hiszpanii (po 400 osób). Udział w spotkaniu zgłosiły również kilkunastoosobowe grupy z Hongkongu, Japonii i Korei.

Jak podkreślają bracia organizacja spotkania to poważne wyzwanie logistyczne. Dla uczestników zostanie wydanych 45 000 porcji gorącego jedzenia, 5,5 ton pieczywa, 47 000 sztuk jabłek, 70 000 mandarynek i 70 500 ciastek.

Pasterz Kościoła wrocławskiego nie ukrywa radości z faktu, iż wszyscy uczestnicy spotkania znajdą noclegi w domach Dolnoślązaków.

W tej inicjatywie, jaką jest pielgrzymka zaufania przez ziemię chodzi przecież o spotkanie człowieka z człowiekiem, o rozmowę, wzajemne poznanie się i spojrzenie sobie w oczy – podkreśla ksiądz arcybiskup, dopowiadając, że bardzo zależy mu na tym, by to spotkanie poza ożywieniem w dolnośląskich parafiach, pozwoliło wszystkim doświadczyć jedności i otwarcia się na drugiego człowieka.

Tej postawy uczył założyciel wspólnoty z Taize – br. Roger. Takiego ducha można doświadczyć, kiedy odwiedzi się tę niewielka francuską wioskę, w której żyją bracia. Doskonale by było, gdybyśmy z tego ducha zaczerpnęli i w takim duchu rozpoczęli we Wrocławiu nowy 2020 rok – tłumaczy ks. abp Józef Kupny.

Podczas spotkania od 28 do 31 grudnia wspólne modlitwy będą odbywały się o godz. 19.00 równocześnie we wrocławskiej Hali Stulecia oraz w sześciu kościołach na terenie miasta. Ponadto dla uczestników przygotowano liczne spotkania tematyczne oraz warsztaty. Trzydzieści propozycji podzielono na cztery główne działy: Kościół, Solidarność/Społeczeństwo, Duchowość, Sztuka i wiara.

Tematem przewodnim spotkania tegorocznego spotkania, zaproponowanym przez br. Aloisa, przeora wspólnoty z Taize są słowa: „Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni”

Ks. Rafał Kowalski/radiomaryja.pl

drukuj