Noc Cracovia Sacra odbędzie się podczas ŚDM

Noc Cracovia Sacra, podczas której prezentowane są skarby krakowskich klasztorów i kościołów, odbędzie się podczas Światowych Dni Młodzieży, a nie – jak do tej pory – w połowie sierpnia. Potrwa dłużej niż dotychczasowe edycje tego wydarzenia, a głównym motywem będą zabytki piśmiennictwa.

O zmianie terminu zdecydowano ze względu na wyznaczone w ostatnim tygodniu lipca w Krakowie spotkanie papieża Franciszka z młodymi ludźmi z całego świata.

„Chcemy, żeby krakowianie i turyści, którzy przyjadą do Krakowa tuż przed wizytą Ojca Świętego, mieli możliwość poznania fenomenu kultury duchowej miasta” – wyjaśnił Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

9. edycja Nocy Cracovia Sacra potrwa od niedzieli 24 lipca do środy 27 lipca. W kościołach, klasztorach i muzeach zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. rzadko pokazywane dokumenty, inkunabuły oraz rękopisy i uczestniczyć w kilkudziesięciu koncertach. Poznają historię zakonów oraz najciekawsze i najcenniejsze eksponaty z ich zbiorów.

Uroczystą inaugurację wydarzenia zaplanowano w Katedrze na Wawelu. W ciągu czterech dni udostępnionych zostanie kilkanaście miejsc, w tym cerkiew prawosławna, kościół ewangelicko-augsbusrski i synagoga. Oprócz zwiedzania z przewodnikiem, wystaw i prezentacji będą się tam odbywały koncerty, np. 25 lipca w kościele ewangelicko- augsburskim św. Marcina.

Noc Cracovia Sacra będzie też okazją do wejścia w miejsca na co dzień niedostępne, m.in. w opactwie mniszek Benedyktynek w Staniątkach, które świętuje 800-lecie.

W klasztorze kanoników regularnych przy Bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu udostępniony zostanie skarbiec, muzeum św. Stanisława Kazimierczyka oraz biblioteka, a oprowadzanie zaplanowano w językach polskim, angielskim i niemieckim. W Bazylice Bożego Ciała odbędzie się koncert dla uczczenia 1050. rocznicy chrztu Polski.

W Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius przypomniane zostaną sylwetki związanych z uczelnią świętych, będzie też można zwiedzać kaplicę św. Jana z Kęt. W oddziale Muzeum Narodowego – Europeum – zorganizowany zostanie pokaz medalionu z wizerunkiem papieża Klemensa X autorstwa jednego z najwybitniejszych artystów baroku, włoskiego rzeźbiarza i architekta Giovanniego Lorenza Berniniego.

To tylko niektóre propozycje z bogatego programu. Wstęp do wszystkich miejsc będzie bezpłatny, do niektórych z nich będą jednak obowiązywać wejściówki lub konieczność wcześniejszej rezerwacji.

Noc Cracovia Sacra to efekt współdziałania gospodarzy krakowskich kościołów i klasztorów, miejskich instytucji kultury i środowisk artystycznych.

„Noc Cracovia Sacra opiera się na wzajemnym zaufaniu. Bez niego niewiele moglibyśmy pokazać z tych tajemnic, które drzemią w kościołach i skarbcach zakonnych” – podkreśla Stanisław Dziedzic.

Tegoroczna Noc Cracovia Sacra organizowana jest przez Urząd Miasta Krakowa, we współpracy z Kurią Metropolitalną i Komitetem Organizacyjnym ŚDM.

PAP/RIRM

drukuj