W Rzymie zaprezentowano album: „Święty Jan Paweł II i jego Europa”

W Stowarzyszeniu Prasy Zagranicznej w Rzymie zaprezentowano we wtorek album „Święty Jan Paweł II i jego Europa”. Publikacja ukazała się z okazji 40-lecia wyboru Papieża i stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Album wydany z inicjatywy Polskiej Fundacji Narodowej zawiera zdjęcia fotografa z Rzymu Grzegorza Gałązki, autora portretu Jana Pawła II przygotowanego na jego beatyfikację i kanonizację.

W tomie w polskiej, angielskiej i włoskiej wersji językowej przypomniano wątki papieskiego nauczania o Europie.

Album wydawnictwa Michalineum otrzymali już wcześniej polscy parlamentarzyści, księża biskupi i eurodeputowani. Przygotowano go także jako prezent dla prezydentów i premierów krajów Unii Europejskiej, amerykańskich senatorów i innych osobistości z całego świata.

W rzymskiej prezentacji wzięli udział między innymi: emerytowany prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego ks. kard. Zenon Grocholewski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, dyrektor finansowy fundacji Leszek Sieluk, były wicedyrektor biura prasowego Watykanu Angelo Scelzo.

Prowadząca spotkanie korespondentka meksykańskiej telewizji Valentina Alazraki, która relacjonowała wydarzenia całego pontyfikatu Jana Pawła II, przypomniała, że już podczas swej pierwszej pielgrzymki do Polski Ojciec Święty mówił o zjednoczonej Europie.

Ks. kard. Zenon Grocholewski zwrócił uwagę na to, że św. Jan Paweł II wielokrotnie przypominał o konieczności poszanowania chrześcijańskich korzeni Europy i ich utrzymywania, gdyż był przekonany o tym, iż one jako jedyne stanowią o tożsamości kontynentu.

„Papież mówił o potrzebie prymatu etyki nad techniką” – podkreślił polski ksiądz kardynał.

Dodał, że Jan Paweł II apelował o „wielką europejską wspólnotę ducha”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl