fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz TChr: Święty Jan Paweł II mówił o tym, że patrząc na totalitaryzmy, można odnieść wrażenie, że zło, które wywołują, ma charakter absolutny. Papież pokazał jednak, że miarą wyznaczenia zła jest odkupienie Chrystusa

Święty Jan Paweł II pokazywał na tle totalitaryzmów prowokujących do myśli, że zło jest wszechmocne i absolutne. Ojciec Święty ukazał, że tak nie jest. Pokazał, że miarą wyznaczenia zła jest odkupienie Chrystusa (…). Święty Jan Paweł II głosił własną koncepcję pokoju, która nie była próbą równowagi militarnej, rozstrzygania konfliktów na płaszczyźnie politycznej, ale była przede wszystkim koncepcją budowania pokoju opartego o poszanowanie praw człowieka i wychowywania formacji przebiegającej przez ludzkie serca, sumienia, rodzinę – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, bioetyk, wykładowca akademicki, w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

W czwartkowym programie „Rozmowy niedokończone” poruszony został temat „Św. Jan Paweł II na rzecz pokoju”. Gość „Rozmów niedokończonych” odniósł się również do Letniej Szkoły Bractwa św. Jana Pawła II, której formacja wpisuje się w działalność Ojca Świętego na rzecz pokoju.

 

Od kilku lat próbujemy wydobywać różne aspekty z myśli i bogactwa św. Jana Pawła II. Pojawił się pomysł, aby podłożem wydobywania myśli Jana Pawła II stała się jego testamentalna książka „Pamięć i tożsamość”. Zaczęliśmy ją czytać i początkowo szło nam bardzo zgrabnie. Szybko przebrnęliśmy przez pierwszy rozdział „Miara wyznaczona złu”, w którym święty Jan Paweł II pokazywał na tle totalitaryzmów prowokujących do myśli, że zło jest wszechmocne i absolutne. Ojciec Święty ukazał, że tak nie jest. Pokazał, że miarą wyznaczenia zła jest odkupienie Chrystusa – mówił.

W dzisiejszych czasach, ale i wcześniej pojawiali się zwolennicy pacyfizmu, który jest ruchem wyrażającym stworzenie świata wolnego od przemocy, wyzbycie się wojen i zapewnienie pokoju.

Nie można godzić się na pacyfizm, który jest postawą uległości wobec zła – podkreślił gość TV Trwam.

Inna była wizja Jana Pawła II w tym kontekście. Uważa się nawet, że był on architektem w tworzeniu własnej i oryginalnej filozofii.

Święty Jan Paweł II głosił własną koncepcję pokoju, która nie była próbą równowagi militarnej, rozstrzygania konfliktów na płaszczyźnie politycznej, ale była przede wszystkim koncepcją budowania pokoju opartego o poszanowanie praw człowieka i wychowywania formacji przebiegającej przez ludzkie serca, sumienia, rodzinę – powiedział kapłan.

Koncepcja Papieża to nie tylko teoria, ale i praktyka, która przejawiała się w spotkaniach, zaangażowaniu, bezpośrednim rozwiązywaniu konfliktów w różnych regionach świata.

Wewnętrzne, głębokie budowanie pokoju było tworzeniem cywilizacji miłości. Inaczej można powiedzieć, że Papież opierał swoją wizję pokoju na cywilizacji miłości, czyli obrony życia i szacunku dla niego. Chodziło o najgłębsze pochylanie się nad człowiekiem i promowanie jego godności – zaznaczył etyk.

Pokój papieski, dyplomacja watykańska była kiedyś niezmiernie ceniona w kontekście światowym, bo była skuteczna. Ojciec Święty działał też na rzecz budowania pokoju między religiami. Jako pierwszy odwiedził rzymską synagogę, modlił się pod Ścianą Płaczu, doprowadził do nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską, a także przekroczył próg meczetu.

Jan Paweł II w spotkaniach w Asyżu pokazywał dwie rzeczy. Po pierwsze, że nie można w sposób wiązać religii ze sferą wojny, dlatego że żadna religia w samym swoim rdzeniu nie ma charakteru terrorystycznego, wojennego. Po drugie, próbował budować koalicje religijną na rzecz działania w sprawie pokoju, ponieważ przywódcy duchowni powinni być szczególnie wyczuleni na sprawę dobra człowieka. To nie miało nic wspólnego z osłabianiem chrześcijaństwa i pozycji Kościoła katolickiego, wręcz przeciwnie – zwrócił uwagę.

Aktualnie zatracamy zarówno zmysł, jaki towarzyszył nam w czasie pontyfikatu Ojca Świętego, jak i świadomość jego dokonań. Próbuje się wmówić, że działania w Asyżu były niszczącymi Kościół. Nie można jednak zapominać o zasługach Jana Pawła II, który znacznie przyczynił się do życia społeczeństwa.

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl