fot. PAP/Leszek Szymański

Wartość tzw. tarczy inflacyjnej ma wynosić 10 mld złotych

Obniżka cen paliw, VAT na energię elektryczną i gaz oraz dodatek osłonowy – to główne założenia tzw. tarczy antyinflacyjnej zaprezentowanej w czwartek przez rząd. Jej wartość opiewa na 10 mld złotych.

Tarcza ma złagodzić skutki inflacji. Składa się na nią w sumie sześć elementów. Wśród nich znalazła się obniżka cen paliw, którą rząd wprowadza od 20 grudnia na 5 miesięcy. W efekcie w najbliższych tygodniach paliwa powinny stanieć 20-30 gr za litr.

Ponadto od stycznia do marca ma zostać obniżony podatek VAT na gaz ziemny oraz stawka VAT na energię elektryczną. Rząd wprowadza też dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych w wysokości od 400 do 1150 zł.

Wicepremier minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, wskazał w trakcie wspólnej konferencji z premierem, że wsparcie dla polskich rodzin wskazuje intencje, jakimi kieruje się rząd.

– Naszą intencją jest minimalizować obciążenia podatkowe, które ponoszą Polacy. Wszędzie, gdzie to jest możliwe, to robimy. Wszędzie tam, gdzie krępują nas wspólne uregulowania dot. wszystkich krajów Unii Europejskiej, idziemy drogą wsparcia bezpośrednio kierowanego do polskich rodzin. Wsparcie ma rekompensować skutki podatków, które – zgodnie z regulacjami europejskimi – musimy zachować – powiedział wiceminister Jacek Sasin.

Jacek Sasin zapewnił też, że spółki Skarbu Państwa robią wszystko, by ograniczyć wzrost cen.

 

RIRM

drukuj