fot. PAP/Leszek Szymański

Sytuacja inflacyjna w Polsce

Inflacja w październiku wyniosła 6,8 proc., licząc rok do roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. We wrześniu wskaźnik był na poziomie 5,9 proc. Rosnące ceny to nie tylko problem Polski. Inflacja rośnie na całym świecie. W ocenie prof. Zbigniewa Krysiaka, ekonomisty, powinniśmy się spodziewać stabilizacji.

Prof. Zbigniew Krysiak zauważył, że w Polsce ceny energii wzrosły mniej niż w innych krajach. Do tego mamy dobry wzrost gospodarczy i eksport, a wzrost płac przewyższa inflację.

– Wszystkie czynniki powodują, że powinniśmy spodziewać się stabilizacji. W kolejnych miesiącach powinniśmy jeszcze przez jakiś czas mieć ustabilizowany okres, a potem inflacja będzie spadać. Znaczy to, że jeśli ceny wcześniej wzrosły, to w wielu wypadkach nie będą miały wyraźnej tendencji spadkowej, ale raczej będą stabilne. Sam fakt, iż dalej nie będą rosły, będzie objawiało się spadającym wskaźnikiem inflacji – powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

Polski rząd przygotował tzw. tarczę antyinflacyjną. Ma to być pakiet rozwiązań, które częściowo zamortyzują wzrost cen ciepła, gazu, paliw i żywności.

Najprawdopodobniej w tym tygodniu poznamy szczegóły rozwiązań, które będą skierowane w pierwszej kolejności do grup szczególnie wrażliwych.

Znaczna część instrumentów zacznie działać jeszcze w grudniu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl