[TYLKO U NAS] M. Romanowski: Szeregowi sędziowie będą mieli normalne możliwości awansu, nawet bez zmieniania swojego miejsca zamieszkania

W kontynuowanej reformie wymiaru sprawiedliwości ważne jest ograniczenie biurokracji, a także równomierne rozłożenie pracy między sędziów. Spłaszczenie struktury sądów z trzech do dwóch poziomów sprawi, że sądy będą bliżej ludzi, a szeregowi sędziowie będą mieli normalne możliwości awansu, nawet bez zmieniania swojego miejsca zamieszkania – powiedział Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Zapowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości w kwestii zmian w funkcjonowaniu polskich sądów nabierają konkretniejszych kształtów. Nazywane jest to kontynuacją reformy wymiaru sprawiedliwości.

– Dokończenie reformy instytucjonalnej czeka od 2017 roku. W tym czasie robiliśmy wiele zmian, jeżeli chodzi o kwestię procedury, prawa materialnego tożsamej organizacji. Natomiast widzimy, że nie uciekniemy od zmian instytucjonalnych. Ważne jest ograniczenie biurokracji, a także równomierne rozłożenie pracy między sędziów. (…) Reforma wiąże się z dwoma zasadniczymi zmianami. Uproszczenie systemu będzie polegało na spłaszczeniu struktury sądów z trzech do dwóch poziomów. Dzięki temu sądy będą bliżej ludzi. (…) Unikniemy też tego, co jest główną przyczyną „walk frakcyjnych” między sędziami, czyli chęci awansu. Teraz będzie on związany ze stażem pracy i jakością orzekania. Będzie to oparte na czysto obiektywnych kryteriach – wyjaśnił Marcin Romanowski.

Wiceszef resortu sprawiedliwości powiedział, że powinno się zmienić „podejście do spojrzenia na prawo, szczególnie w sprawach karnych. Od lat 90. było ono liberalne. To jest problem m.in. kształcenia prawników”.

– Widzę duży pokład zdrowego rozsądku w sędziach sądów rejonowych, którzy są najbliżej zwykłych spraw. Problem oderwania od rzeczywistości dotyczy sądów wyższych instancji. Mam nadzieję, że spłaszczenie doprowadzi do tego, że to się zmieni i szeregowi sędziowie będą mieli normalne możliwości awansu, nawet bez zmieniania swojego miejsca zamieszkania – wskazał gość Radia Maryja.

Wiceminister sprawiedliwości w kontekście działań instytucji unijnych przeciwko reformom polskiego wymiaru sprawiedliwości zaznaczył, że rządzący „przede wszystkim zwracają uwagę na zgodność proponowanych rozwiązań z polską konstytucją”.

– Będą kolejne ataki ze strony oligarchii sędziowskiej, opozycji oraz instytucji unijnych, ale polski Trybunał Konstytucyjny już rozstrzygnął sprawę, wskazując, że organizacja wymiaru sprawiedliwości jest sprawą naszego kraju. Stoimy na tym stanowisku i proponujemy rozwiązania, które są zgodne z polską konstytucją, a które mają zapewnić efektywność postępowania – powiedział polityk.

Cała rozmowa z Marcinem Romanowskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl