Sejm: komisja sprawiedliwości ustali listę kandydatów do KRS

Sejmowa komisja sprawiedliwości ustali dziś listę sędziów – kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Do Sejmu wpłynęło 18 propozycji kandydatur. Po upublicznieniu nazwisk osób ubiegających się o członkostwo w KRS, marszałek Sejmu zwrócił się do klubów parlamentarnych o wskazanie wybranych kandydatów spośród osiemnastu zgłoszeń. PiS zgłosiło 9 propozycji, Kukiz’15 – 6. Pozostałe partie nie skorzystały z prawa wskazania kandydatów.

Posłowie tzw. totalnej opozycji już na początku zapowiadali, że nie wezmą udziału w powoływaniu nowego składu KRS.

Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości poseł Stanisław Piotrowicz podkreśla, że działania posłów opozycji mają charakter obstrukcyjny.

– Nie zamierzają uczestniczyć w wyłanianiu Krajowej Rady Sądownictwa, natomiast zamierzają torpedować – torpedują zresztą od samego początku – jakąkolwiek reformę wymiaru sprawiedliwości. Rodzi się pytanie: czyjego głosu totalna opozycja słucha? (…) Polacy w zdecydowanej swej większości – w niektórych badaniach wychodzi, że to ponad 80 proc. Obywateli polskich – oczekują reformy wymiary sprawiedliwości, natomiast totalna opozycja występuje jawnie przeciwko jakiejkolwiek reformie wymiaru sprawiedliwości – zaznacza Stanisław Piotrowicz.

Zgodnie z nowelą dot. KRS, Sejm wybierze 15 członków Rady co do zasady większością trzech piątych głosów. Dotychczas wyboru dokonywały środowiska sędziowskie. Uprawnionymi do zgłaszania propozycji kandydatów są grupy 25 sędziów. Takie prawo mają też grupy co najmniej 2 tys. obywateli.

Kandydaci są wskazywani spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl