fot. pixabay.com

Akcje spółki Polskie Porty Lotnicze zostały wniesione do grupy kapitałowej CPK

Pełnomocnik rządu ds. CPK, Marcin Horała, wniósł akcje spółki Polskie Porty Lotnicze (PPL) do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Proces przekształceń w PPL został zakończony – poinformowała Grupa Kapitałowa CPK.

1 kwietnia br. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” przekształciło się w jednoosobową spółkę akcyjną i zmieniło nazwę na Polskie Porty Lotnicze S.A. Miało to związek z wejściem w życie 2 października 2022 r. ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, która rozpoczęła proces przekształcenia PPL w spółkę akcyjną Polskie Porty Lotnicze, a następnie przyłączenia jej do Grupy Kapitałowej CPK.

„Pełnomocnik rządu ds. CPK wniósł akcje spółki Polskie Porty Lotnicze (PPL) do Centralnego Portu Komunikacyjnego. W ten sposób spółka PPL dołączyła do Grupy Kapitałowej CPK skupiającej główne aktywa i procesy inwestycyjne dla infrastruktury lotniskowej w Polsce” – poinformował Konrad Majszyk, rzecznik CPK.

Jak dodał, proces przekształceń w PPL został zakończony.

Grupa CPK – jak zaznaczono – będzie odpowiedzialna za koordynację i pozyskiwanie finansowania dla zadań inwestycyjnych związanych z budową nowego lotniska przesiadkowego.

„Włączenie PPL do CPK przyniesie liczne pozytywne rezultaty. Po pierwsze, w ten sposób powstała silna grupa kapitałowa, która zarządza najważniejszymi państwowymi aktywami lotniskowymi. Po drugie, dzięki dokonanej konsolidacji Grupa Kapitałowa CPK będzie dominowała w naszym regionie Europy. Po trzecie, ten ruch usprawni budowę infrastruktury CPK, która zapewni kontynuację funkcji Lotniska Chopina w nowym miejscu, w lepszym standardzie i gwarantując zwiększenie liczby miejsc pracy” – powiedział Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK, cytowany w komunikacie spółki CPK.

„Przejęcie kontroli nad PPL zapewnia spójny rozwój polskiego sektora lotniczego. Dzięki niemu jesteśmy w stanie lepiej zintegrować działalność inwestycyjną i cele programu CPK, przygotować się do przeniesienia ruchu cywilnego i sprawdzić technologie, które zostaną następie zastosowane na nowym lotnisku” – wskazał prezes spółki CPK, Mikołaj Wild.

Wniesienie przez pełnomocnika rządu ds. CPK akcji spółki PPL S.A. do spółki CPK jest ostatnim etapem realizacji założeń ustawy.

PPL to największy w Polsce podmiot zajmujący się zarządzaniem portami lotniczymi. Jest właścicielem i zarządcą m.in. Lotniska Chopina w Warszawie oraz portów lotniczych w Zielonej Górze i Radomiu. Posiada też udziały w większości portów regionalnych w Polsce.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha ma być wybudowany port lotniczy. Pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 r. Plan Generalny CPK zakłada, że następnie port będzie w sposób modułowy rozbudowywany.

Jak wynika z prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA), w 2060 r. lotnisko może obsługiwać do 65 mln pasażerów.

Spółka CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.

PAP

drukuj