fot. pixabay.com

Opozycja nie poprze ustawy o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Wszystko na to wskazuje, że zdominowany przez opozycję Senat odrzuci spec ustawę dotyczącą budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Ustawa ma ułatwić wywłaszczanie gruntów pod związane z tym projektem inwestycje. Zdaniem rządu nowe przepisy dałyby możliwość wyższych odszkodowań dla wywłaszczanych właścicieli. 

Centralny Port Komunikacyjny  to największa publiczna inwestycja realizowana po 1989 r. Obejmuje port lotniczy w Baranowie, sieć szybkich kolei i dróg szybkiego ruchu prowadzących do lotniska – zaznaczył Andrzej Wardziak.

– To jest mega port połączony komunikacyjnie i z koleją, i z drogami oraz cała infrastruktura. To jest naprawdę duże przedsięwzięcie, więc przygotowanie samego projektu zajmuje wiele lat pracy – wyjaśnił ekspert lotniczy.

Aby ruszyć z budową, w parlamencie trwają prace nad spec ustawą. Sejm już ją przegłosował. Senat zajmie się nią na rozpoczynającym się posiedzeniu. Przeciwna ustawie jest opozycja.

– To pierwszy od dziesiątków lat projekt, który dotknie tak negatywnie wielu ludzi – mówił Maciej Lasek, poseł Koalicji Obywatelskiej. 

Spec ustawa ma ułatwiać wywłaszczenia pod budowę linii kolejowych i lotniska na rzecz Skarbu Państwa. Przewiduje zachęty dla właścicieli do zbywania nieruchomości na rzecz CPK. Posiadacze działek mogą dostać o 10 procent więcej za grunt niż wartość rynkowa, ale cześć mieszkańców nie chce pozbywać się swoich nieruchomości

– Dla mnie jako mieszkańca zagrożonych terenów elementarnym pytaniem jest, co zrobiono z moim poczuciem bezpieczeństwa, prawem do mojej własności?  – podkreśliła Magdalena Tarka–Serafin, mieszkanka gminy Jaktorów.

To jeden z głosów, jakie padły w dyskusji o specustawie zorganizowanej w senacie. CPK wzbudza emocje nie tylko w gminie Baranów i okolicach, ale wielu miejscach w Polsce. W Mikołowie na Śląsku ma przebiegać kolej szybkich prędkości łącząca Ostrawę z Katowicami i z Centralnym Portem. Mieszkańcy protestują.

Donald Tusk zapowiedział, że PO odrzuci w Senacie specustawę. Zarzucił rządowi, że m.in. w tak ważnych sprawach nie konsultuje się z ludźmi. To kłamstwo – odpowiedział minister Marcin Horała.

– Dla samego tylko odcinka śląskiego, bo dzisiaj na Śląsku padły te słowa, odbyły się dwie tury konsultacji społecznych. W pierwszej Turze 12 spotkań zdalnych, bo było to w zimie, kiedy była pandemia, potem już 18 spotkań na żywo z mieszkańcami i z jednostkami samorządu terytorialnego – wyjaśnił Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Politycy opozycji twierdzą, że CPK  jest niepotrzebny, choć ekspert zaproszony na dyskusję do Senatu przyznał, że w przyszłości takie rozwiązanie będzie konieczne.

– Lotnisko dla Warszawy, dla centralnej Polski będzie potrzebne i  logiczną lokalizacją dla tego lotniska mogą być obecne tereny, gdzieś w okolicach Baranowa – powiedział Tomasz Wardak, ekspert ds. lotnictwa.

Symbolem stosunku Platformy Obywatelskiej do Centralnego Portu Komunikacyjnego jest słynna już wypowiedź Rafała Trzaskowskiego.

– Uważam, że to jest gigantomania, przy czym w ciągu dwóch lat będziemy mieć lotnisko w Berlinie – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

CPK zainteresowane są europejskie firmy, w tym hiszpańskie – zauważył premier tego kraju.

Jest wiele możliwości dla naszych firm, np. w przypadku powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego –  wskazał Pedro Sanchez.

Lotnisko w Baranowie, jeśli powstanie, będzie miało nie tylko znaczenie komunikacyjne, ale także militarne, na co wskazał szef wojska USA w Europie gen. Ben Hodges.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl