fot. PAP/EPA

Ojciec Święty prosił pielgrzymów, by ofiarowali trud pielgrzymowania za Kościół i pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie

Papież Franciszek podczas dzisiejszego spotkania z wiernymi podsumował pielgrzymkę do Kanady. Ojciec Święty, zwracając się do Polaków, prosił, by ci, którzy będą pielgrzymowali na Jasną Górę oraz innych sanktuariów, ofiarowali trud pielgrzymowania za Kościół i pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie.

Ojciec Święty podsumowując podróż apostolską do Kanady, wskazywał, że była to pielgrzymka pokutna, podzielona na trzy etapy. Pierwszy z nich odbył się wspólnie z członkami głównych grup rodzimych. Jego celem było upamiętnienie historii oraz krzywd, jakich doznali z powodu narzuconej asymilacji kulturowej. Kolejny etap dotyczył pojednania.

– Uczyniliśmy to, przyjmując za punkt odniesienia postać drzewa, centralnego dla życia i symboliki ludów rodzimych; drzewa, którego nowe i pełne znaczenie objawia się w krzyżu Chrystusa, przez który Bóg pojednał wszystko ze sobą (por. Kol 1, 20). Na drzewie krzyża cierpienie przemienia się w miłość, śmierć w życie, rozczarowanie w nadzieję, opuszczenie w komunię, dystans w jedność – powiedział papież Franciszek.

Ostatnim etapem pielgrzymim Ojca Świętego do Kanady było uzdrowienie.

– Wszyscy możemy czerpać z Chrystusa (źródła wody żywej) łaskę, która leczy nasze rany. Do Niego, który uosabia bliskość, współczucie i czułość Ojca, zanieśliśmy traumę i przemoc, jakiej doznały ludy rodzime Kanady i całego świata. Zanieśliśmy rany wszystkich ubogich i wykluczonych z naszych społeczeństw, a także rany wspólnot chrześcijańskich, które zawsze muszą pozwolić, by Pan je uzdrowił – wskazał Ojciec Święty.

Z pielgrzymki upamiętnienia, pojednania i uzdrowienia – jak mówił Ojciec Święty – wypływa nadzieja dla Kościoła całego świata.

„Po doświadczeniu skandalu krzyża, z powodu własnych grzechów, chrześcijanie odnajdywali na nowo nadzieję dzięki wierności Pana!” – zaznaczył papież Franciszek.

Chrystus nigdy nas nie opuszcza, „zawsze staje obok naszych znużonych i smutnych kroków, pociesza nas swoim Słowem i daje nam Siebie samego” – mówił Papież.

Zwracając się do Polaków, Ojciec Święty Franciszek dziękował za modlitwę podczas pielgrzymki do Kanady.

– Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Dziękuję wam za modlitewne wsparcie podczas mojej podróży do Kanady. Wiem, że w sierpniu wielu z was pielgrzymuje pieszo na Jasną Górę i do innych sanktuariów maryjnych. Proszę was, ofiarujcie trud waszego pielgrzymowania także za Kościół, o pokój na całym świecie, a szczególnie na Ukrainie. Pozdrawiam siostry elżbietanki, które przeżywają w Rzymie czas duchowej odnowy. Wiele z nich pracuje na Ukrainie. Niech Matka Boża wyjedna im oraz tym, którym pomagają, obfitość Bożych łask. Z serca wam błogosławię – powiedział Papież.

Na zakończenie Ojciec Święty nawiązał do drugiej rocznicy wybuchu w porcie w Bejrucie w Libanie. Zaapelował o pokój, zgodę i pojednanie w tym kraju.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl