fot. PAP/Piotr Nowak

Centralny Port Komunikacyjny – suwerenność Polski

Z udziałem prezydenta podsumowano dotychczasowe działania przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Prezydent Andrzej Duda określił inwestycję jako test na to, czy Polska jest w stanie realizować własne interesy.

Decyzja o inwestycji zapadła w 2017 roku. Od tego momentu powstała spółka celowa, zapadały decyzje o lokalizacji, budowie nowych linii kolejowych, pozyskaniu pierwszych środków unijnych. Przyjęty został wieloletni plan finansowy, a na doradcę strategicznego wybrano partnera w Korei Południowej. Konsekwentnie pozyskiwane są grunty pod inwestycję. Państwo próbuje unikać wywłaszczeń, stąd program dobrowolny.

Jesteśmy na dobrej drodze, żeby ponad połowę gruntów nabyć. Do programu zgłosiło się 1300 właścicieli ponad 3 tys. 500 ha, czyli ponad 80 proc. nieruchomości na terenie inwestycji – powiedział Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W czwartek z udziałem prezydenta podsumowano dotychczasowe działania zmierzające do wybudowania inwestycji. Andrzej Duda tłumaczył, że powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego to test na to, czy jesteśmy w stanie realizować własne interesy.

Czy go potrzebujemy? Tak. Czy to jest opłacalna inwestycja? Tak – przekonywał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że budowa inwestycji nie podoba się w wielu miejscach. Odrzucił tłumaczenia, by zamiast budować własne lotnisko, Polacy sięgali po te zlokalizowane np. za zachodnią granicą. Wyjaśnił, że Centralny Port Komunikacyjny stanie się motorem dla rozwoju kraju.

Nie da się tego policzyć, ile firm powstanie dzięki tej wielkiej inwestycji i w związku z jej funkcjonowaniem. Ona jest skarbem – mówił prezydent Andrzej Duda.

Po pierwszym etapie, czyli w 2028 r. Centralny Port Komunikacyjny ma być gotowy do obsługi 40 mln pasażerów. W 2060 r. ma już obsługiwać do 65 mln osób.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl