fot. twitter.com

Trwają przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego są kontynuowane i nabierają tempa. Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się wykup gruntów pod tę inwestycję.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, rok 2020 ma być kluczowym etapem przygotowań w powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Aby cały proces mógł ruszyć, potrzebna jest zmiana specustawy.

– To przede wszystkim przygotowanie nowelizacji ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Chodzi tu przede wszystkim o skrócenie procedur administracyjnych, co pozwoliłoby nam, żeby ten nasz cel na rok 2027/2028 jako rok pierwszych operacji lotniczych z CPK był do osiągnięcia.  Ponadto przygotowanie programu wieloletniego dotyczącego CPK, czyli finansowania z budżetu tej części, która będzie finansowana z budżetu, bo znaczącą część chcemy pozyskać z kapitału prywatnego – mówił Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP.

Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się proces wykupu gruntów pod lotnisko oraz wybór doradcy strategicznego.

– Jednego z dużych światowych lotnisk, który przygotuje Master plan, z którym będziemy współpracować przy tym projekcie – wskazał Marcin Horała.

Master plan dotyczyć będzie zarówno lotniska, jak i zintegrowanej z nim stacji kolejowej. Łącznie w ramach kolejowej części Programu Centralnego Portu Komunikacyjnego planowana jest budowa ponad 1600 km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy.

– Centralny Port Komunikacyjny, ten plan maksimum, ten najbardziej optymistyczny, to pierwsze operacje lotnicze w roku 2027/2028 i w tym czasie powinna na pewno powstać jedna linia kolejowa, to znaczy kolej dużych prędkości Łódź CPK – Warszawa, która by dowoziła bezpośrednio na lotnisko. Chcielibyśmy, żeby już kilka kolejnych szprych też, a w kolejnych latach, pewnie wszystkich w tym 2028 roku się nie uda, ale będą one w przeciągu kilku lat uzupełniane tak, żeby około roku 2033/2035 ten system jako całość był już gotowy – tłumaczył pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Powstanie on na terenie trzech gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki, czyli na północ od autostrady A2. Koszt budowy samego lotniska między Warszawą a Łodzią powinien pochłonąć około 25 mld zł.

         TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl