Baranów: trwa referendum ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego

W gminie Baranów odbywa się dziś referendum w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. To inwestycja, która ma wspomóc rozwój polskiego sektora lotniczego.

18 kwietnia Rada Gminy Baranów podjęła uchwałę o przeprowadzeniu referendum ws. CPK. Mieszkańcy odpowiadają dziś na pytanie, czy chcą, aby na terenie ich gminy wybudowano port.

Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest właśnie miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Mieszkańcy gminy mają wiele wątpliwości co do przedsięwzięcia – stąd głosowanie.

Wiceminister Mikołaj Wild zapewnia w rozmowie z naszą redakcją, że rząd wsłuchuje się i będzie się wsłuchiwać w ich głos. Przyznaje też, że referendum w sprawie CPK jest organizowane nieco za wcześnie.

– Ponieważ mieszkańcy będą zmuszeni do tego, by wypowiedzieć się na przykład o warunkach rozliczeń, podczas gdy jesteśmy jeszcze przed etapem spotkań z mieszkańcami i rozmową z mieszkańcami o tego rodzaju rozwiązaniach. Jesteśmy na początku długiej drogi. W przyszłym tygodniu, 21 czerwca, ustawa wejdzie w życie. Wtedy będziemy mogli ruszyć z intensywniejszym dialogiem z mieszkańcami. Traktowałbym to wtedy jako jeden z elementów bardzo długofalowych relacji między stroną rządową a mieszkańcami – mówi Mikołaj Wild.

Do pomysłu referendum sceptycznie podchodzi Grzegorz Długi z Kukiz’15. Jeśli powodujemy, że kwestie decyzji inwestycyjnych stają się głównie problemem politycznym, to daleko nie zajedziemy – przekonuje polityk.

– Przypomnę: jeżeli w każdej gminie będziemy robili referendum na ten temat, czy autostrada ma przejechać przez tę gminę, to ja znam wynik – oczywiście, że nie! Wobec tego siedźmy każdy w swojej gminie, każdy w swoim domu, nie ruszajmy się i będzie cudownie. Nie przesadzajmy. Powinniśmy rozmawiać, czy CPK jest dobry czy zły, czy powinien być tam czy gdzie indziej, ale głównie jednak chciałbym, aby to była dyskusja w gronie fachowców, a nie w gronie polityków – komentuje poseł Grzegorz Długi.

Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, czyli do końca 2027 r.

W lipcu – jak zapowiada wiceminister Mikołaj Wild – powołana zostanie spółka celowa zarządzająca przedsięwzięciem.

RIRM/Zuzanna Dąbrowska

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl