fot. strazgraniczna.pl

Podkarpackie: Straż Graniczna zatrzymała Syryjczyków i organizatorów przerzutu przez granicę

Trzech Syryjczyków, którzy przeszli z Ukrainy do Polski przez tzw. zieloną granicę, zatrzymał Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Wraz z nimi zostali też zatrzymani dwaj organizatorzy przerzutu, którzy odebrali imigrantów z granicy i mieli ich przewieźć do Niemiec.

Jak poinformowała rzeczniczka BiOSG w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor, trzej imigranci z Syrii oraz organizatorzy przerzutu: Polak i Syryjczyk zostali zatrzymani w sobotę w okolicach Arłamowa na Podkarpaciu.

„Patrol Straży Granicznej z placówki w Huwnikach ujawnił ślady nielegalnego przekroczenia granicy z Ukrainy do Polski. Szybko podjęte działania doprowadziły do zatrzymania trzech obywateli Syrii: dwóch w wieku 33 i jednego w wieku 34 lat. Nie mieli przy sobie dokumentów” – powiedziała mjr Pikor.

Z ich wyjaśnień wynika, że poznali się na Ukrainie, gdzie przez kilka lat pracowali i studiowali.

„Postanowili wspólnie wyruszyć na zachód Europy. Do granicy podjechali taksówką, dalej prowadziła ich nawigacja w telefonie” – dodała rzeczniczka BiOSG.

Wraz z nielegalnymi imigrantami zatrzymano organizatorów przerzutu: 39-letniego Polaka i 35-letniego Syryjczyka, który legalnie przebywa w UE.

„Mężczyźni podjechali do granicy autem na niemieckich numerach rejestracyjnych, podjęli imigrantów z granicy i zamierzali dowieźć ich do Niemiec” – wyjaśniła mjr Pikor.

Zatrzymani imigranci usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy. Przyznali się i dobrowolnie poddali karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. W ramach readmisji przekazano ich na Ukrainę.

Natomiast dwóm pozostałym zatrzymanym postawiono zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy. Obaj także przyznali się do zarzucanego im czynu. Wobec nich prokuratura wszczęła postępowanie i zastosowała dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju z jednoczesnym zatrzymaniem paszportów.

Mjr Pikor podkreśliła, że to pierwsza grupa nielegalnych imigrantów zatrzymana na Podkarpaciu w 2020 roku. W 2019 roku zatrzymano 133 nielegalnych imigrantów, których celem były kraje zachodniej Europy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl