fot. PAP/Paweł Supernak

Samorząd Miasta Mrągowo podpisał list intencyjny z CPK ws. modernizacji linii kolejowej przez Mazury

List intencyjny między Centralnym Portem Komunikacyjnym a samorządem Miasta Mrągowo zakłada modernizację jednego z odcinków linii kolejowej prowadzącej przez Mazury. Będzie to element sieci kolejowej, jaka jest planowana przy okazji realizowania CPK.

Efektem podpisanego listu będzie modernizacja linii kolejowej przez Mazury o długości 52 km. Droga będzie prowadzić od Orzysza przez Mikołajki, Mrągowo i Biskupiec do Czerwonki. Głównym celem jest umożliwienie dojazdu do CPK mieszkańcom Mazur, a także turystów przybywających w przyszłości do portu do krainy jezior.

https://twitter.com/STH_Poland/status/1354380529639022594

To istotny element walki z wykluczeniem komunikacyjnym.

Samorządy będą mogły aplikować o środki z programu „Kolej Plus” w ramach dodatkowej transzy środków. Dofinansowanie do wkładu własnego samorządów wyniesie 20 mln złotych. CPK wesprze samorządy w pokryciu części finansowania inwestycji.

W ten sposób CKP wpisuje się w szeroko rozumiany zrównoważony rozwój kraju – podkreślił wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK, Marcin Horała.

– Przełamywanie barier wykluczeń komunikacyjnych, służenie mieszkańcom Mazur i mieszkańcom Warszawy czy innych części Polski, którzy korzystają z systemu dużych prędkości, będą mogli na wakacje, weekend, kilka dni wypoczynku dojechać w szybki i sprawny sposób. Obecnie muszą stać w korkach. Ten piękny rejon Polski jest obciążony ruchem samochodowym i jest degradowany z tego powodu – powiedział Marcin Horała.

Planowany termin ukończenia inwestycji to 2028 rok.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl