fot. Kamil Marek

W ramach CPK w Poznaniu powstał Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego

W Poznaniu powstał Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego. To pierwsza inwestycja Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu powstał w miejscu starej wieży radarowej.

– Jest to najnowocześniejszy budynek, którego podstawowym celem jest centrum zapasowe dla wszystkich operacji lotniczych w polskiej przestrzeni powietrznej, oraz dla wszystkich 15 lotnisk kontrolowanych, które są obsługiwane przez służby żeglugi powietrznej Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – powiedział Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Wybudowany w Poznaniu ośrodek pozwoli na monitorowanie ruchu lotniczego oddalonego nawet o kilkaset kilometrów.

– W ciągu dwóch lat powstanie tutaj kompleks zdalnych wież, które będą stanowić laboratorium dla wytworzenia środowiska, dla całego cyfrowego, nowoczesnego lotniska, jakim będzie Centralny Port Komunikacyjny – dodał prezes PAŻP.

To pierwsza inwestycja podjęta w ramach planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

 – A więc Poznań będzie tym miastem, który na tym programie inwestycyjnym CPK konkretnie zyskuje, tak jak dziesiątki innych miast w Polsce – podkreślił Marcin Horała wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Budowa CPK napędza rozwój technologiczny w kraju.

– Gdyby nie inwestycja w CPK, system zdalnych wież, prace nad nimi, musiałyby prawdopodobnie czekać na swój czas. Także CPK to technologiczny przewrót, który odnosi się do całego lotniska, to nie jest inwestycja, która odnosi się tylko do Warszawy – zaznaczył Mikołaj Wild, prezes CPK.

W ciągu trzech lat obiekt w Poznaniu zostanie wyposażony w najnowsze technologie warte 100 milionów złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl