fot. PAP/Paweł Supernak

Min. A. Moskwa: Na pewno złożymy wniosek do TSUE w sprawie niemieckich odpadów w Polsce

Na pewno złożymy wniosek do TSUE w sprawie niemieckich odpadów w Polsce – zapewniła w TVP1 minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa. Poinformowała, że w środę strona polska i strona niemiecka przedstawiały KE swoje argumenty. Konfrontacja – jak oceniła – była miażdżąca dla Niemiec.

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, pytana była w TVP1, czy Niemcy zabiorą swoje odpady z Polski.

„Jesteśmy w stanie dogadać się, tylko potrzeba otwartości tej drugiej strony. Przedwczoraj były konsultacje – konfrontacja przed Komisją Europejską. Strona polska i strona niemiecka przedstawiły swoje argumenty. Niemcy głównie zasłaniali się tym, że był COVID-19 i nie mogli sprawdzić, czy to są na pewno ich śmieci” – relacjonowała Anna Moskwa.

Zaznaczyła, że napisy oraz kody kreskowe na śmieciach nie budzą wątpliwości, że są to niemieckie odpady komunalne, nie polskie, ani żadne inne.

„Konfrontacja z Niemcami była miażdżąca dla Niemiec. Polska była bardzo dobrze przygotowana merytorycznie. Każde z tych składowisk – udowodniliśmy, że jest niemieckie, iż jest wyczerpana ścieżka prawna, że właścicielami są Niemcy. Nie ma wątpliwości prawnych. Niemcy nie byli w stanie tego udowodnić w żaden sposób, że nie są właścicielami” – podkreśliła Anna Moskwa.

„Na pewno złożymy wniosek do Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej” – zapowiedziała minister.

„Apelujemy do Niemiec jeszcze raz, zanim złożymy wniosek do Trybunału Sprawiedliwości. Jeszcze jest szansa, żeby ciężarówki wjechały i zabrały niemieckie śmieci” – dodała minister.

Stwierdziła również, że rząd czeka na decyzję Komisji Europejskiej bez względu na to, jaka ona będzie.

Pod koniec lipca br. Komisja Europejska otrzymała skargę Polski na Niemcy dotyczącą nielegalnie przywiezionych odpadów. W środę w siedzibie KE w Brukseli odbyło się wysłuchanie w sprawie tej skargi, podczas którego Polska i Niemcy przedstawiły swoje stanowiska w tej sprawie.

Jak wcześniej informowała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, 35 tys. ton nielegalnie wwiezionych odpadów z Niemiec znajduje się na siedmiu składowiskach w Polsce.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl