fot. PAP/Marcin Bielecki

[TYLKO U NAS] Prof. J. Kurzępa: Bez naszej aktywności ataki na Kościół będą mnożone i będą przybierały bardziej ohydny i bezczelny charakter

Celem ataku na św. Jana Pawła II jest „odpiłowanie” Polaków od Kościoła, pozbawienie nas autorytetów oraz zniszczenie poczucia, że jesteśmy wspólnotą. To bardzo niebezpieczny akt i zamysł czyniony od wielu lat przez środowiska lewicowe i lewackie. Moment ten jest dla nas wyraźnym sygnałem, że bez naszej aktywności ataki będą mnożone. One będą bardziej ohydne i bezczelne. Dlatego zwarta i masowa reakcja wiernych może być skuteczną obroną – powiedział prof. dr hab. Jacek Kurzępa, socjolog, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

2 kwietnia przeżywaliśmy 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Na tę datę zaplanowano wiele marszów papieskich w całej Polsce. Społeczeństwo stanęło w obronie Ojca Świętego i pokazało, że pewnych granic przekroczyć nie można.

– Atak na Papieża oszołomił nas bezczelnością i czytelną prowokacją. Dlatego jest tak niebezpieczny. Jego celem jest bowiem „odpiłowanie” Polaków od Kościoła, pozbawienie nas autorytetów oraz zniszczenie poczucia, że jesteśmy wspólnotą. To bardzo niebezpieczny akt i zamysł czyniony od wielu lat przez środowiska lewicowe i lewackie. (…) Moment ten jest dla nas wyraźnym sygnałem, że bez naszej aktywności ataki będą mnożone. One będą bardziej ohydne i bezczelne. Dlatego zwarta i masowa reakcja wiernych może być skuteczną obroną – zauważył prof. Jacek Kurzepa.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że „bardzo często dość egoistycznie korzystamy z dobrodziejstwa modlitwy, zgodnie z porzekadłem: >>Jak trwoga, to do Boga<<”.

– To bardzo egoistyczne podejście. Kościół wymaga dziś od nas stałej, czytelnej i czynnej aktywności – stałego świadectwa – podkreślił.

W czasie podkopywania autorytetów i wspólnoty Kościoła chrześcijanie potrzebują jedności oraz solidarności. W tym kontekście gość Radia Maryja wskazał, że wspomniane aspekty „stanowią o tożsamości i spoistości naszego narodu”.

– Mamy do czynienia z wyzwaniem wspólnotowym. To pytanie o wspólnotę ojczyzny i narodu; o wspólne mianowniki, które do niedawna były integrujące Polaków, czyli wspólnotę wiary, szacunku do kapłanów i instytucji Kościoła. To wszystko jest zadaniem współczesnego Polaka. (…) Mamy własną tożsamość, własne korzenie wiary i bądźmy im wierni. Bądźmy także aktywni w bronieniu tego oraz dawaniu świadectwa – mówił socjolog.

– W momencie przygotowywania się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego powinniśmy doprowadzić do sytuacji, w której obudzimy w sobie olbrzyma wiary. Nasza wiara nie może być letnia, nieczytelna – zwrócił uwagę.

Prof. Jacek Kurzępa odniósł się także do nauczania św. Jana Pawła II, wskazując, że „ono podnosiło do bardzo istotnej rangi godność człowieka, również człowieka pracy; podnosiło godność osoby ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci. Ono także bardzo wysoko podnosiło wartość rodziny i dzieci”.

– Wymienione elementy mają życiodajną moc w trwaniu wspólnoty narodu. Jeśli zlekceważymy walkę o najistotniejsze fundamenty tożsamości Polaków, to możemy liczyć się z tym, że interesy innych nacji będą z nami wygrywać. Na to nie powinniśmy pozwalać. Mamy przed sobą czas intensywnej pracy m.in. nad tym, by piękne doświadczenie pontyfikatu św. Jana Pawła II nie pozostało tylko w sferze sentymentalnej – zaznaczył poseł PiS.

Rozmowę z prof. Jackiem Kurzępą można znaleźć [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl