źródło: TT/SlawekMazurek

W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe prof. Tomasza Zawiły-Niedźwieckiego

Prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki od 2018 roku pełnił funkcję dyrektora Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych w Lasach Państwowych. W latach 2015-2018 zajmował stanowisko zastępcy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. Rozwoju., a wcześniej m.in. dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Profesor Tomasz Zawiła-Niedźwiecki wielką troską otaczał Lasy Państwowe.

źródło: TT/SlawekMazurek

Był wielkim orędownikiem ich struktury, organizacji i tradycji. Uważał je za wzór zrównoważonego rozwoju, doceniał różnorodność biologiczną i wysokie standardy środowiskowe oraz utrwalony system zarządzania – podkreślił poseł Paweł Sałek, były wiceminister środowiska oraz doradca prezydenta.

„W ostatnich miesiącach profesor Tomasz Zawiła-Niedźwiecki z niepokojem obserwował, w jakim kierunku zmierza dobry i sprawdzony model polskiego zrównoważonego leśnictwa. Z goryczą patrzył, jak wielu lekceważy dorobek naukowy kilkunastu pokoleń fachowców i leśników, jak lekkomyślnie traktuje się przyrodnicze dziedzictwo narodu” – wskazał poseł Paweł Sałek.

Profesor działał na rzecz nauk leśnych w instytucjach w Polsce i za granicą, był doradcą w zespole współpracy międzynarodowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, członkiem rady Europejskiego Instytutu Leśnego (EFI), a także przewodniczącym Komitetu Nauk Leśnych PAN. Był autorem ponad 200 prac naukowych oraz popularyzatorem wiedzy przyrodniczej.

„Na wielu forach bronił dobrego imienia Lasów Państwowych i leśników, spokojną argumentacją korygował nieprawdziwy obraz leśnictwa, który w ostatnich latach jest wypaczany przez środowiska wrogie prawdziwym strażnikom przyrody” – dodał Paweł Sałek.

Za wybitne zasługi na rzecz rozwoju leśnictwa prof. dr hab. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

https://twitter.com/SlawekMazurek/status/1785032115089715686

źródło: TT/SlawekMazurek

źródło: TT/SlawekMazurek

 

Msza święta pogrzebowa sprawowana była w kościele świętego Karola Boromeusza w Warszawie. Profesor został pochowany na warszawskich powązkach.

źródło: TT/SlawekMazurek

***

Poniżej zamieszczamy treść mowy pogrzebowej wygłoszonej przez posła Pawła Sałka, byłego wiceministra środowiska oraz doradcy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Z wielkim żalem żegnamy wybitnego przedstawiciela polskiej nauki, przyrodnika, kartografa i leśnika. Profesora, którego dorobek naukowy i osiągnięcia budowały siłę polskiego leśnictwa, leśnictwa opartego na rzetelnej nauce, prawdzie i doświadczeniu.

W ostatnich miesiącach Tomasz z niepokojem obserwował w jakim kierunku zmierza dobry i sprawdzony model polskiego zrównoważonego leśnictwa. Z goryczą patrzył jak wielu lekceważy dorobek naukowy kilkunastu pokoleń fachowców i leśników, jak lekkomyślnie traktuje się przyrodnicze dziedzictwo narodu.

Profesor Tomasz Zawiła-Niedźwiecki wielką troską otaczał Lasy Państwowe. Był wielkim orędownikiem ich struktury, organizacji i tradycji. Uważał je za wzór zrównoważonego rozwoju, doceniał różnorodność biologiczną i wysokie standardy środowiskowe oraz utrwalony system zarządzania. Nie poddawał się bieżącym trendom i modom. Patrzył na las i gospodarkę leśną w perspektywie kilku pokoleń. Cenił profesjonalizm polskich leśników oparty na wiedzy i doświadczeniu, to jest cechach, które się dziś lekceważy i pomija.

Tomasza poznałem w Nairobi w 2006 r., byliśmy wówczas w grupie delegacji rządowej na 12. posiedzenie Konferencji Stron Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu COP 12. Wówczas po raz pierwszy Lasy Państwowe były szeroko reprezentowane na tym forum.

Profesor Tomasz Zawiła-Niedźwiecki był pracowitym naukowcem, inicjatorem wielu projektów naukowo-dydaktycznych. Kierował projektami krajowymi i zagranicznymi z udziałem europejskich i amerykańskich ośrodków badawczych. Szereg projektów, wydało cenne owoce. Dlatego warsztat naukowy Pana Profesora doceniano nie tylko w Polsce, ale również za granicą. W latach dziewięćdziesiątych pracował jako kierownik projektów w Katedrze Teledetekcji i Urządzania Lasu Uniwersytetu w Gandawie. W 2002 r. otrzymał nominację do tytułu profesorskiego, zarówno w Niemczech jak i w Polsce. W latach 2002-2009 był zatrudniony na Uniwersytecie Zrównoważonego Rozwoju Eberswalde w Niemczech jako profesor zwyczajny. Był współorganizatorem programu, a następnie wicedyrektorem magisterskich studiów międzynarodowych Forest Information Technologies prowadzonych wspólnie z Wydziałem Leśnym SGGW.

Profesor Tomasz Zawiła-Niedźwiecki był przede wszystkim leśnikiem, nie tylko przez fakt ukończenia studiów na Wydziale Leśnym SGGW, ale również przez zamiłowanie do przyrody, leśnictwa i łowiectwa. Karierę naukową rozpoczął w Instytucie Badawczym Leśnictwa jako adiunkt. W 1982 r. musiał opuścić IBL aby ponownie w 1995 r. po uzyskani stopnia doktora habilitowanego nauk leśnych zatrudnić się w IBL na stanowisku docenta. W IBL pracował do 1997 r. W 2008 r. po raz drugi wrócił do IBL na stanowisko profesora i dyrektora Instytutu, funkcje te pełnił do 2013 r.

Ogromnym osiągnięciem Profesora było wynegocjowanie i podpisanie umowy z PEFC International dotyczącej przejęcia przez IBL systemu certyfikacji lasów oraz znaku PEFC Polska, co w obecnych okolicznościach należy uznać za działania uzasadnione i racjonalne. Mamy dziś do czynienia z presją otoczenia zewnętrznego na certyfikację lasów, a dzięki Profesorowi mamy system dostosowany do naszych warunków, realizowany przez IBL.

Część swojej życia zawodowego Profesor Tomasz Zawiła-Niedźwiecki związał z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych. W 2014 r. został zatrudniony w Dyrekcji Generalnej na stanowisku doradcy Dyrektora Generalnego ds. polityki klimatycznej a następnie w latach 2015-2018 był zastępcą dyrektora generalnego LP ds. rozwoju, a od 2018 do 2022 – dyrektorem Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.

Na wielu forach bronił dobrego imienia Lasów Państwowych i leśników, spokojną argumentacją korygował nieprawdziwy obraz leśnictwa, który w ostatnich latach jest wypaczany przez środowiska wrogie prawdziwym strażnikom przyrody. Ostatnia opinia sporządzona z jego udziałem przez Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna Polskiej Akademii Nauk jest tego dobrym przykładem.

Profesor Tomasz Zawiła-Niedźwiecki był człowiekiem wybitnym i niezwykle prawym, sumiennym i oddanym pracy zawodowej. Miałem niezwykłą przyjemność z Panem Profesorem współpracować, zawsze życzliwie reagował na moje prośby wsparcia merytorycznego, podejmował wiele działań bezinteresownie „Pro publico bono”.

Z ogromnym żalem żegnamy go. Spoczywaj w pokoju, Darzbór.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl