poszukiwania.ipn.gov.pl

Instytut Pamięci Narodowej szuka ofiar „Szwadronu Śmierci” – odkryto szczątki co najmniej czterech osób

W Łęgu Probostwie niedaleko Płocka podczas prac badawczych Instytutu Pamięci Narodowej odnaleziono szczątki co najmniej czterech osób, które zginęły od strzału w tył głowy. Nie jest wykluczone, że są to ofiary „Szwadronu Śmierci” z lat 1945-1947, którym dowodził Władysław Rypiński ps. „Rypa”.

Informując o pracach archeologicznych w Łęgu Probostwie, Instytut Pamięci Narodowej (IPN) podkreślił, że poszukuje rodzin ofiar komunistycznej grupy egzekucyjnej nazywanej też Grupą Rypińskiego, która działała na terenie północnego Mazowsza, głównie w powiatach płockim i sierpeckim. Jak wyjaśniono w komunikacie, celem jest pobranie materiału porównawczego oraz uzyskanie pomocnych informacji.

Jak przekazał IPN, w Łęgu Probostwie trwa pierwszy etap prac poszukiwawczych, w tym na terenie dawnego posterunku Milicji Obywatelskiej. Badania archeologiczne prowadzi Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

„W wyniku dotychczasowych działań odnaleziono szczątki co najmniej czterech osób” – zaznaczono w informacji.

Wyjaśniono, że szczątki „noszą ślady postrzałów tzw. metodą katyńską”, a w ich pobliżu natrafiono m.in. na przedmioty osobiste.

Jak powiedziała w poniedziałek Magdalena Bukowska z IPN, badania archeologiczne w Łęgu Probostwie obejmą dwa wytypowane wcześniej miejsca. Wspomniała ona jednocześnie, że jeszcze w 2023 r. podczas prowadzonych tam robót w przydrożnym rowie odkryto szczątki dwóch osób.

„Znalezione szczątki poddane zostaną badaniom antropologicznym. Istotne będzie też pobranie materiału genetycznego w celu identyfikacji. Stąd nasz apel do rodzin ofiar” – podkreśliła Magdalena Bukowska.

Dodała ona, że także od woli bliskich będą zależały szczegóły pochówku.

IPN poinformował, że osoby zainteresowane przekazaniem materiału genetycznego lub informacji związanych z działalnością Władysława Rypińskiego proszone są o przybycie na miejsce prowadzonych prac, które planowane są do 24 maja lub o kontakt telefoniczny pod numerem  +48 608 681 536.

Instytut przypomniał jednocześnie, że „Szwadron Śmierci” dowodzony przez Władysława Rypińskiego, ps. „Rypa”, na zlecenie PPR dokonywał licznych zabójstw politycznych, m.in. członków PSL oraz antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w latach 1945-1947, a ofiarą tej zbrodniczej działalności padło ponad 50 osób.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl