fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze wnioskuje o nakaz aresztowania izraelskiego premiera i ministra obrony, a także trzech przywódców Hamasu.

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze wnioskuje o nakaz aresztowania izraelskiego premiera i ministra obrony. Wnioskiem objętych jest także trzech przywódców Hamasu. Wszyscy mają usłyszeć zarzuty zbrodni wojennych w związku z trwającym konfliktem w Strefie Gazy.

Zarzuty, jakie znalazły się we wniosku o areszt dla przywódców Hamasu, obejmują zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości, w tym eksterminacje, tortury, gwałty i przemoc seksualną.

– Istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że są odpowiedzialni za zabicie izraelskich cywilów w atakach przeprowadzonych przez Hamas i inne grupy zbrojne 7 października 2023 roku – mówił Karim Khan, prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Zarzuty postawione premierowi Izraela, Benjaminowi Netanjahu, i ministrowi obrony dotyczą posługiwania się głodem jako metodą prowadzenia wojny, umyślnego powodowania ogromnego cierpienia, a także okrutnego traktowania i umyślnego mordowania ludności cywilnej.

– Dowody zebrane i zbadane przez moje biuro wskazują, że premier Izraela, Benjamin Netanjahu, i minister obrony ponoszą odpowiedzialność karną za zbrodnie międzynarodowe popełnione na terytorium państwa palestyńskiego od co najmniej 8 października 2023 rokuwskazał Karim Khan.

Premier Izraela uznał postawienie mu zarzutów za przejaw antysemityzmu. Izrael zapowiedział powołanie grupy, która będzie walczyła ze stanowiskiem, jakie wydał prokurator. Powstanie ona w resorce spraw zagranicznych. Podjęte mają zostać rozmowy z innymi krajami, by odrzuciły nakaz aresztowania, gdyby został on zaakceptowany przez sędziów Trybunału w Hadze. Wniosek prokuratora o aresztowanie przywódców Izraela za oburzający uznał też prezydent USA, Joe Biden. Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego oświadczył, że Izrael ma prawo do obrony, ale nie jest zwolniony z przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego.

7 października Hamas przeprowadził atak, w którym zginęło ok. 1200 osób. Organizacja wzięła ponad 240 zakładników. Izrael w odpowiedzi wszedł do Strefy Gazy, a od początku wojny – jak podają źródła palestyńskie – zginęło w niej co najmniej 35,5 tys. osób, z czego większość stanowią cywile.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl