fot. PAP/EPA

Międzynarodowy Trybunał Karny podjął działania ws. wysadzenia tamy na Ukrainie

Mija sześć dni odkąd ukraińskie władze poinformowały o wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zapowiedział, że sprawą zajmie się Międzynarodowy Trybunał Karny. W obwodzie donieckim ukraińskie wojsko wyzwoliło kolejne miejscowości.

Przedstawiciele Międzynarodowego Trybunału Karnego odwiedzili w ostatnich dniach obwód chersoński. Już pierwszego dnia po katastrofie Prokuratura Generalna wysłała odpowiedni wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego dotyczący zbadania tej katastrofy i praca już się rozpoczęła – poinformował prezydent Ukrainy.

W wyniku wysadzenia zapory w Nowej Kachowce zalanych zostało 46 miejscowości. Utrudnia to dostęp do wody pitnej. Mieszkańcom pomagają wolontariusze, za co dziękował prezydent Wołodymyr Zełenski.

Jestem szczególnie wdzięczny wolontariuszom, medykom, władzom lokalnym wszystkim, którzy pomagają ratować ludzi po katastrofie w Kachowce, a zwłaszcza tym, którzy pomagają ludziom na terenach okupowanych. Jest to niezwykle trudne i niebezpieczne, jest to szczególna forma bohaterstwa. Dziękuję za każde uratowane życie – powiedział prezydent Ukrainy.

Akcja ratunkowa trwa mimo ciągłych ostrzałów wroga.

Na lewym brzegu Dniepru – w większości okupowanym przez Rosjan – sytuacja w dalszym ciągu jest krytyczna. (…) Rosjanie sami nie prowadzą ewakuacji, ale próbują przeszkodzić działaniom podejmowanym przez stronę ukraińską” – mówił Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

Do tej pory udało się ewakuować ponad 2700 osób. Ten sukces przypisują sobie jednak Rosjanie.

„Widzimy, że oni nie ewakuują ludzi w niezbędnym zakresie, natomiast wykorzystują ukraińskie nagrania, w tym i straży granicznej, przedstawiając je jako swoje” – zaznaczył Andrij Demczenko, rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy.

Sytuacja ludności na terenach zalanych była tematem wczorajszej rozmowy telefonicznej prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.

„Jak wszyscy wiemy – w sensie oficjalnym – kontrofensywa nie rozpoczęła się, ale toczą się boje, różnego rodzaju działania zbrojne. Pan prezydent Zełenski mówił też o sytuacji humanitarnej w związku z wysadzoną tamą w Nowej Kachowce, mówiąc oczywiście o cierpieniu ludzi” – przekazał Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Na froncie trwają zacięte walki. Na południowym-wschodzie kraju ukraińskie wojska przeprowadziły akcje sabotażowe. Wysadzono most i tory kolejowe całkowicie zatrzymując transport między Krymem a Zaporożem. Wyzwolone zostały też kolejne miejscowości.

„Flaga Ukrainy znowu powiewa nad Storożewym i tak będzie z każdą miejscowością, dopóki nie wyzwolimy wszystkich terenów Ukrainy spod rosyjskiej okupacji” – zaznaczyła Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy.

Inne miejscowości wyzwolone w rejonie Bachmutu to: Makariwka, Neskuczne i Nowodariwka. Wojska ukraińskie zbliżają się także do Awdijiwki.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl