fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Międzynarodowy Trybunał Karny zasądził 30 mln dolarów reparacji dla ofiar wojny domowej w Demokratycznej Republice Konga

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) zadecydował o przyznaniu 30 mln dolarów odszkodowania ofiarom Bosco Ntagandy, przywódcy grupy partyzanckiej działającej w prowincji Kiwu podczas wojny domowej w Demokratycznej Republice Konga.

Ntaganda został skazany przez MTK w 2019 r. na 30 lat więzienia. Postawiono mu 18 zarzutów o zbrodnie, których dokonywał w latach 2002-2003 – w tym o wykorzystywanie dzieci jako żołnierzy, gwałty oraz zmuszanie do seksualnego niewolnictwa. Setki osób zostały zabite zaś tysiące zmuszone do opuszczenia domostw.

AFP przekazała, że ofiar, które otrzymają odszkodowanie, może być nawet 100 tys. Sędziowie orzekli, że skoro Ntaganda nie posiada środków, żeby wypłacić reparacje, zrobi to funkcjonujący przy trybunale specjalny Fundusz Powierniczy.

W 2020 r. fundusz w swoich rezerwach miał ok. 21 mln dolarów, z których znaczna część została zadeklarowana do przyznania innym przypadkom. Sędziowie MTK wezwali instytucję do uzupełnienia środków na miarę możliwości oraz zaangażowanie się w zebranie dodatkowych funduszy w celu uzupełnienia całości zasądzonej kwoty. Orzeczono także, że będzie badane, czy Ntaganda posiada nieodkryte aktywa.

PAP

drukuj