ONZ: 49 cywilów zginęło w Jemenie w ostatnim miesiącu

Co najmniej 49 cywilów zginęło w konflikcie w Jemenie w ostatnim miesiącu – poinformowało w piątek biuro wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka (OHCHR).

19 cywilów zginęło w Taizz na południu kraju na skutek ostrzału artyleryjskiego przeprowadzonego przez szyickich rebeliantów Huti, a 30 w ataku lotniczym koalicji pod dowództwem Arabii Saudyjskiej na targu w pobliżu miasta Sada na północy kraju.

„Podczas ostatnich dwóch lat wielokrotnie dochodziło do ostrzału targów, na których znajdowała się ludność cywilna. Uznajemy takie ataki za sprzeczne z prawem międzynarodowym” – oświadczyło OHCHR.

Od marca 2015 roku OHCHR odnotowało 13504 ofiary cywilne konfliktu w Jemenie, w tym 4971 zabitych oraz 8533 rannych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), bazując na danych ze szpitali, szacuje, że do końca maja bieżącego roku w wojnie domowej zginęło 8167 cywilów, a 46355 zostało rannych. WHO zaznacza jednak, że to tylko udokumentowane przypadki; prawdziwa liczba ofiar może być jeszcze większa. Organizacje humanitarne szacują liczbę ofiar śmiertelnych konfliktu na ponad 10 tys. osób.

ONZ potępiło również wysadzenie przez tzw. Państwo Islamskie wielkiego meczetu al-Nuri w Mosulu na północy Iraku.

„Takie celowe zniszczenie to atak na religijne i kulturowe dziedzictwo Iraku oraz świata” – oświadczyło OHCHR.

„Prawo międzynarodowe zabrania takich ataków. Osoby, które popełniły ten czyn, mogą zostać uznane za winne zbrodni wojennych” – podkreślono.

Jemen jest pogrążony w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Od marca 2015 r. sunnicka koalicja arabska pod wodzą Arabii Saudyjskiej zwalcza wspieranych przez Iran rebeliantów Huti, zmierzających do obalenia Al-Hadiego. Huti kontrolują Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju.

Wojna domowa spowodowała poważny kryzys humanitarny. Według ONZ około 19 mln osób, czyli prawie dwie trzecie ludności Jemenu, potrzebuje pilnie pomocy; 17 mln z nich cierpi głód.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl