fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Min. J. Dziedziczak: Mądry kraj działa na podstawie analizy tego, co działo się w innych państwach

Polskiemu rządowi udało się zawrócić kilkaset tysięcy rodaków poprzez obniżenie bezrobocia czy programy socjalne. Mądry kraj działa na podstawie analizy tego, co działo się w innych państwach. Wyciągamy wnioski z błędów innych – powiedział Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki udał się z wizytą na Litwę, gdzie spotkał się z szefową tamtejszego rządu, Ingridą Szimonyte. Rozmowy Prezesa Rady Ministrów dotyczyły m.in. kwestii wzmocnienia polityki obronnej wobec realnego zagrożenia militarnego.

– W Dniu Polonii i Polaków za Granicą premier postanowił pojechać do jednego z serc polskości, a więc do Wilna. Z jednej strony pokłonił się przeszłości w mauzoleum Polaków poległych w czasie powstania styczniowego oraz przy grobie matki Józefa Piłsudskiego. Pomodlił się także przed wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej. Z drugiej strony przyjechał z ofertą przyszłości, tzn. wspólnie z premier Litwy otworzył nowe skrzydło Domu Kultury Polskiej w Wilnie, gdzie mieścić będzie się nowoczesne studio TVP – wskazał Jan Dziedziczak.

Polska i Litwa pokazują, że możemy razem budować solidarną, silną Europę – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji po spotkaniu z szefową litewskiego rządu. Podkreślał też, że oba kraje przestrzegały Zachód przed zagrożeniami, które niosła za sobą budowa gazociągów Nord Stream. [czytaj więcej]

– Im lepsza relacja między Polską a Litwą, tym łatwiej podnosić nam postulaty dot. mniejszości polskiej. Premier Mateusz Morawiecki zawsze porusza te kwestie. (…) Tematem numer jeden jest pozycja edukacji polskiej na Litwie. To najważniejsza sprawa. Udało się zrobić krok w kierunku pisowni nazwisk. Polacy mogą już zapisywać swoje nazwisko po polsku – mówił gość Radia Maryja.

Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zauważył, że poza granicami kraju mieszka około 20 mln Polaków. Jak zaznaczył Jan Dziedziczak, „przyczyny tego, że znaleźli się oni poza granicami naszego kraju, są bardzo różne”.

– Polacy na Wschodnie nie lubią, kiedy mówi się na nich Polonia. To są rodacy na Litwie, Ukrainie czy Białorusi. Są to osoby, które od wieków są współgospodarzami ziemi, na której żyją, lecz znaleźli się poza Polską w wyniku przesunięcia granic. Są rodacy, którzy wyjeżdżali na przestrzeni dziejów z różnych powodów – represji politycznych czy ekonomicznych. (…) Udało się nam zawrócić kilkaset tysięcy Polaków poprzez obniżenie bezrobocia czy programy socjalne. (…) Mądry kraj działa na podstawie analizy tego, co działo się w innych państwach. Wyciągamy wnioski z błędów innych – zapewnił gość „Aktualności dnia”.

– Ludzie utożsamiający się z Polską powinni mieć pierwszeństwo do osiedlania się w kraju. Potrzebujemy młodych ludzi. Mamy dramatyczną sytuację demograficzną. To będzie nas dotykać w perspektywie kilku dziesięcioleci – dodał.

Cała rozmowa z Janem Dziedziczakiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl