fot. pixabay.com

NIK: Przeciążone pojazdy niszczą drogi polskich miast

Przeładowane ciężarówki rozjeżdżają drogi w polskich miastach – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. NIK postanowił sprawdzić, jak działa system wykrywania i kontroli przeciążonych pojazdów.

Ruch przeciążonych pojazdów na ulicach polskich miast to nie lada problem. Znalazł się on ostatnio pod lupą Najwyższej Izby Kontroli.

W teorii przeciążenie pojazdu powinien wykrywać odpowiedni system preselekcji. W jezdni umieszczone są specjalne czujniki, które – gdy tylko napotkają na nieprawidłowości – wysyłają informację do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Zaraz po tym, jak inspektorzy otrzymają dane, powinni zatrzymać i skontrolować pojazd. Najwyższa Izba Kontroli uznała jednak, że system preselekcji nie funkcjonuje tak, jak powinien.

Często systemy były mało dokładne. Zdarzało się, że błędnie wskazywały obciążenia lub miały kłopoty z rozpoznawaniem tablic rejestracyjnych – podkreśla prezes NIK-u, Marian Banaś.

Co więcej, w wielu miastach stanowiska ważenia pojazdów, gdzie po wykryciu nieprawidłowości mieli już czekać inspektorzy, lokalizowano w znacznej odległości od punktów preselekcji.

To umożliwiało kierowcom ciężarówek zjazd z trasy pomiędzy tymi miejscami bez kontroli, np. w Szczecinie odległość taka wynosiła aż 42 km – wskazuje Marian Banaś.

Skutek był taki, że nadal przeładowane ciężarówki mogły rozjeżdżać polskie drogi. Nawierzchnia była niszczona, co zmniejsza bezpieczeństwo kierowców.

Według NIK-u, z problemem nie poradziła sobie Inspekcja Transportu Drogowego. Nie zostały wypracowane skuteczne rozwiązania, które miały wypchnąć przeciążone pojazdy z miast. W ich granicach, według raportu Najwyższej Izby Kontroli, przeprowadzonych zostało zaledwie kilkanaście procent wszystkich kontroli wagowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl