fot. PAP/Andrzej Lange

M. Dworczyk: Jest szansa, że do końca 2021 r. zaszczepieni zostaną wszyscy chętni

Minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ocenił, że „do końca 2021 roku na koronawirusa mogliby zostać zaszczepieni wszyscy chętni”. Zastrzegł, że warunkiem jest „wywiązanie się producentów preparatów ze swoich deklaracji”.

W piątek zostanie uruchomiony formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18 roku życia, który będzie umieszczony na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

Od jutra także seniorzy po 80 roku życia będą mogli się zarejestrować na szczepienia, a tydzień później taką możliwość będą miały również osoby, które ukończyły 70 lat. Szczepienia dla tej grupy rozpoczną się 25 stycznia.

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień, Michał Dworczyk, w rozmowie z Radiem Maryja wskazał, że jest szansa na to, by jeszcze w tym roku szczepionkę przyjął każdy, kto zgłosi taką chęć.

– To jest uzależnione od producentów szczepionek i dostaw do Polski. Pozyskujemy je w ramach unijnego mechanizmu solidarnościowego zakupu szczepionek dla całej Unii Europejskiej, które są później proporcjonalnie dzielone pomiędzy kraje UE i mniej więcej równocześnie przesłane. Natomiast jeżeli producenci wywiązaliby się ze swoich deklaracji i do końca roku otrzymalibyśmy 60 mln szczepionek, to jesteśmy w stanie zaszczepić wszystkich chętnych do końca 2021 roku – zaznaczył minister Michał Dworczyk.

Szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia. W grupie zero szczepieni są w szpitalach węzłowych m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, a także rodzice wcześniaków. Do dziś zaczepiło się ponad 360 tys. osób.

RIRM

drukuj