fot. PAP

NIK: Proces planowania inwestycji w wojsku jest nieprecyzyjny i skomplikowany

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że proces planowania inwestycji w wojsku jest nieprecyzyjny i skomplikowany. Kontrola wykazała nieprawidłowości. W jednej ze spraw Izba zawiadomiła prokuraturę.

Polska co roku przeznacza około 1,5 mld zł na inwestycje wojskowe, ważne z punktu widzenia obronności kraju. Jednak proces ich planowania nie funkcjonuje najlepiej – ocenił prezes NIK Marian Banaś.

– Jest nieprecyzyjny i skomplikowany. Oprócz Zarządu Planowania Rzeczowego, Sztabu Generalnego uczestniczy w nim aż 55 podmiotów – powiedział prezes NIK.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy realizacja zadań w ramach planów inwestycji budowlanych przebiegała zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kontrola, oprócz Ministerstwa Obrony Narodowej i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, objęła siedem jednostek budżetowych, realizujących te zadania.

– Nasza kontrola pokazała, że powoduje to konieczność wprowadzenia poprawek w planach ponad 96 proc., czyli niemal każdej prowadzonej inwestycji – wskazał Marian Banaś.

Ponadto inspektorzy nadzoru inwestorskiego są przeciążeni pracą, jest ich zbyt mało. NIK w wyniku kontroli zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w Rejonowym Zarządzie Infrastruktury w Olsztynie.

– Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez dwóch funkcjonariuszy publicznych. Związane to było z rozliczeniem zobowiązań finansowych budowy strzelnicy garnizonowej w Elblągu i wypłaceniem wykonawcy nienależnego wynagrodzenia – zaznaczyła Anna Matusiak-Rześniowiecka, rzecznik NIK.

Po kontroli NIK szef Ministerstwa Obrony Narodowej zmienił decyzję w sprawie zasad realizacji centralnych planów rzeczowych. Nowe rozwiązania uproszczą proces planowania oraz realizacji inwestycji. W konsekwencji pozwoli to na terminowe i kompletne wykorzystanie środków resortu obrony narodowej dedykowanych inwestycjom budowlanym.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl