Wpisy

[Jestem w Kościele] Paradoks Zmartwychwstania

Zastanawiając się, co napisać w dzisiejszym felietonie, który ukazuje się przecież w Niedzielę Zmartwychstania, sięgnąłem do monumentalnego dzieła autorstwa ks. abp. Fultona Sheena pt. „Życie Jezusa Chrystusa”. W rozdziale dotyczącym pustego grobu zwrócił on uwagę na następujący paradoks Zmartwychwstania: „Król spoczywał uroczyście, mając straż wokół siebie. Najbardziej zdumiewającym faktem w tym spektaklu czujności nad martwym było to, że nieprzyjaciele Chrystusa spodziewali się Zmartwychwstania, ale Jego przyjaciele nie. To wierzący byli sceptykami; to niewierzący byli łatwowierni. Jego wyznawcy potrzebowali i domagali się dowodów, nim dadzą się przekonać”.

[Jestem w Kościele] (De)Ewangelizacja

W ostatnim czasie polską opinię publiczną połączyło słuszne oburzenie na „rekolekcje” wielkopostne dla młodzieży zorganizowane w Toruniu, a prowadzone przez grupę ewangelizacyjną „ELO” z Lichenia. Powinno to skłonić do refleksji nad szerszym problemem, którym jest uzasadnianie ewangelizacją najróżniejszych działań, które nie pomagają w głoszeniu Dobrej Nowiny, a wręcz nawet szkodzą sprawie np. poprzez zgorszenie – jak w tym przypadku – czy ośmieszenie.

[Jestem w Kościele] Katolicyzm „ale”

Roksana Węgiel, jedna z najsłynniejszych polskich piosenkarek młodego pokolenia, zapytana ostatnio o jej stosunek do aborcji, powiedziała: „Jestem katoliczką, ale uważam, że Bóg dał nam wolną wolę i  uważam, że nie powinno się nikomu niczego zabraniać”. Pomijam już poziom tej argumentacji, która oznacza w zasadzie, że całe prawo jest bez sensu, bo przecież każdy powinien robić to, co mu się żywnie podoba. Stawianie sprawy w taki sposób jak piosenkarka podsumował już wiele lat temu ks. abp Fulton Sheen, który stwierdził: „Jeżeli mówisz »Jestem katolikiem, ale…«, to znaczy, że nie jesteś katolikiem”.

[Jestem w Kościele] Nieposłuszni

Ks. Piotr Natanek, ks. Daniel Galus, ks. Michał Woźnicki, ks. Łukasz Prausa… To najbardziej znani suspendowani kapłani, którzy swoimi naukami i działaniami zwodzą niemałą grupę wiernych Kościoła katolickiego. Na tych przykładach doskonale widać, że problem schizmatyckich wspólnot w ostatnich latach staje się coraz bardziej powszechny i niebezpieczny.

[Jestem w Kościele] Kto naprawdę ma bielmo na oczach?

Reportaż TVNu przesądzający o tym, że św. Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele i je tuszował przedstawia się jako efekt długotrwałego śledztwa i mozolnej pracy dziennikarskiej. Jednak analizując przedstawione przez tę stację rzekome dowody na tak poważne zaniedbania, trzeba powiedzieć, że rzeczywiście mamy tu do czynienia z tytułowym bielmem. Tyle, że dotyczy ono nie Jana Pawła II, ale właśnie autora reportażu i tych, którzy forsują taką tezę.

[Jestem w Kościele] Msza trydencka – największy problem Kościoła

Stolica Apostolska potwierdziła w minionym tygodniu restrykcyjną interpretację papieskiego motu proprio „Traditionis custodes”, radykalnie ograniczającego możliwość sprawowania tzw. Mszy Św. trydenckiej. Przede wszystkim Watykan uściślił, że nie można celebrować starej liturgii w kościołach parafialnych bez zgody Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Oznacza to, że samo udzielenie dyspensy przez biskupa diecezjalnego na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego, z czego biskupi dość chętnie korzystali, jest niewystarczające. W każdym takim przypadku konieczne jest zezwolenie Stolicy Apostolskiej.

[Jestem w Kościele] Od ekologizmu do niewolnictwa krótka droga

Musimy ograniczyć spożycie mięsa i nabiału, zmniejszyć liczbę samochodów i zredukować częstotliwość lotów samolotem. W ten sposób mamy uratować ziemię przed globalnym ociepleniem. To co prawda tylko zalecenia organizacji C40 Cities skupiającej duże miasta, w tym m.in. Warszawę, jednak analizując rzeczywistość, trudno się łudzić, że nie zmienią się one wkrótce w obowiązującą politykę. Dopiero co przecież „mądre” (i bogate – tu już bez cudzysłowiu) głowy z Parlamentu Europejskiego przegłosowały zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 roku.

[Jestem w Kościele] Czy Kościół wyklucza?

Wśród rozmaitych zarzutów stawianych Kościołowi w ostatnich latach, wyjątkowo głośno mówi się o rzekomym wykluczaniu. Najczęściej w tym kontekście wspomina się o rozwodnikach żyjących w nowych związkach, praktykujących homoseksualistach i innych osobach, których łączy brak akceptacji dla nauczania Kościoła w dziedzinie moralności. Tym wykluczaniem i brakiem inkluzywności jest to, że Kościół przypomina im (tak jak i wszystkim innym grzesznikom), że powinni się nawrócić.

[Jestem w Kościele] Przywróćmy chlubę ortodoksji

Zamieszanie doktrynalne, jakie ma miejsce we współczesnym Kościele, można najkrócej określić mianem kryzysu ortodoksji. To niepopularne słowo kojarzy się dziś większości ludzi zdecydowanie negatywnie. Stało się wręcz epitetem, którym można uderzyć w przeciwnika. Tymczasem do ortodoksji w wierze powinniśmy dążyć, a określenie ortodoksyjnym powinno być dla nas chlubą.

[Jestem w Kościele] Zabawa w Mszę, czyli o dziecięcej potrzebie sacrum

W ostatnich dniach rozgłos zyskały informacje o dzieciach „grających w Mszę” na Robloxie – platformie pozwalającej tworzyć własne gry online. Owe wirtualne Msze, umiejscowione w niemal idealnie odwzorowanych kościołach, są „sprawowane” przez nich z zaskakującą powagą i troską o szczegóły, bez intencji wykpienia wiary – przynajmniej w przypadku tych nagrań, które udało mi się dotąd obejrzeć. Mimo to niektórzy węszą obrazę uczuć religijnych i dopatrują się w tym jakiejś profanacji. A przecież to niezwykle pozytywne zjawisko!

[Jestem w Kościele] Skarbiec Benedykta XVI

Powoli opadają emocje po odejściu z tego świata papieża seniora Benedykta XVI, ale to nie znaczy, że możemy przejść nad tym do porządku dziennego. Nie chodzi jednak o trwanie w żałobie, ale o szerzenie Jego nauczania ze zdwojoną siłą, realizowanie go w życiu oraz modlitwie w intencji Jego beatyfikacji, kanonizacji i wreszcie ogłoszenia Doktorem Kościoła.