fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: W 2021 roku będziemy wspominać 30. rocznicę opublikowania encykliki „Centesimus annus” oraz będziemy obchodzić 30-lecie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski po oficjalnym ogłoszeniu upadku komunizmu

W 2021 roku będziemy wspominać 30. rocznicę opublikowania 1 maja 1991 roku bardzo ważnej encykliki Centesimus annus”, a w czerwcu 2021 roku będziemy obchodzić 30-lecie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny po oficjalnym ogłoszeniu upadku komunizmu. To pielgrzymka, w której Ojciec Święty przypomniał nam – jak mówił – o skale Dekalogu, że na tym fundamencie, na tej niewzruszonej skale trzeba budować naszą trzecią niepodległość – mówił prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w niedzielnym programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.

Historyk zwrócił uwagę, że rok 2021 w porównaniu z rokiem 2020 również koncentruje się wokół wydarzeń związanych z życiem i nauczaniem św. Jana Pawła II.

– Warto wspomnieć dwie bardzo ważne rocznice, które w tym roku będziemy obchodzić dotyczące nauczania św. Jana Pawła II. Będziemy wspominać 30. rocznicę opublikowania 1 maja 1991 roku bardzo ważnej encykliki [„Centesimus annus”], a w czerwcu 2021 roku będziemy obchodzić 30-lecie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny po oficjalnym ogłoszeniu upadku komunizmu. To pielgrzymka, w której Ojciec Święty przypomniał nam – jak mówił – o skale Dekalogu, że na tym fundamencie, na tej niewzruszonej skale trzeba budować naszą trzecią niepodległość. Wydaje mi się, że będzie to także okazja dla nas do refleksji po 30 latach, jak zareagowaliśmy na wezwanie papieża Polaka, na tę wizję, którą roztoczył przed nami, żeby budować naszą III Rzeczpospolitą na trwałym fundamencie Bożego prawa, a nie na lotnych piaskach jakiejś ideologii – powiedział prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk.

Należy pamiętać, że w 2021 roku mamy też ważne rocznice związane z Prymasem Tysiąclecia, ks. kard. Stefanem Wyszyńskim. [czytaj więcej]

– Mamy 40-lecie śmierci Prymasa i także 120-lecie urodzin ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wszyscy się modlimy o to, żeby w tym roku, który rozpoczynamy, by wreszcie doszło do uroczystości beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, wielkiego pasterza Kościoła, ale także, o czym nie należy zapominać, wielkiego polskiego męża stanu – podkreślił gość TV Trwam.

W 2021 roku obchodzić będziemy także rocznice związane z najnowszą historią Polski. Od 2018 roku, od [stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości]w kolejnych latach wspominamy kolejne etapy budowania niepodległego państwa polskiego – dodał historyk.

– W 2020 roku wspominaliśmy przełomowe wydarzenie, jakim było stulecie [Cudu nad Wisłą], a w tym roku (2021 – red.) będziemy wspominać stulecie uchwalenia przez Sejm ustawodawczy konstytucji marcowej, pierwszej konstytucji, ustawy zasadniczej II Rzeczpospolitej, ale także będziemy wspominać stulecie zawarcia [traktatu ryskiego], który kończył formalnie wojnę polsko-bolszewicką. On w sensie politycznym, ale także geopolitycznym ustalał warunki koegzystencji państwowej w naszej części Europy aż do 1 i 17 września 1939 roku, kiedy ład ryski został definitywnie zakwestionowany przez Sowietów. W tym roku mamy także ważne rocznice związane z dochodzeniem do wolności w naszej historii bezpośrednio nas dotyczącej. Będziemy wspominać dramatyczną rocznicę 40-lecia ogłoszenia stanu wojennego (z 13 grudnia 1981 roku) i będziemy wspominać 30. rocznicę pierwszych w pełni wolnych wyborów parlamentarnych, które miały miejsce w 1991 roku – wskazał prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Należy pamiętać, że 13 maja 1981 roku to dzień zamachu na życie św. Jana Pawła II. [czytaj więcej]

– Wybór papieża Polaka, Papieża, który w sensie geograficznym wywodził się zza żelaznej kurtyny, a więc doskonale znał z autopsji, czym jest komunizm, czym jest reżim komunistyczny, marksistowska ideologia ateistyczna. Papież poznał na własnej skórze dwa totalitaryzmy, bo i hitlerowski w okresie niemieckiej okupacji i następnie komunistyczny. Był zagrożeniem, ponieważ na Stolicę Piotrową został wybrany człowiek, który nie miał żadnych złudzeń co do tego, czym jest komunizm. (…) Co by było, gdyby udał się zamach na św. Jana Pawła II? To pokazuje, jak wiele zależy w historii Polski, w historii świata od wybitnych ludzi. Od ludzi, którzy kierują się sumieniem. (…) To jest największa wartość. Jeżeli przypominamy sobie wielkie nauczanie św. Jana Pawła II, to jakże profetyczne są słowa, które zostały zawarte we wspaniałej encyklice „Centesimus annus”, kiedy Ojciec Święty mówił, że <<demokracja bez wartości wcześniej czy później przeradza się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm>>. Pamiętam komentarze, bardzo krytyczne, że papież Jan Paweł II przesadza, o jakim totalitaryzmie mówi, cieszmy się z demokracji, mur berliński runął, komunizm upadł, a Ojciec Święty wieszczy zakamuflowany totalitaryzm. 30 lat minęło i podejmujemy refleksję, czy czasem w obliczu tego, co Benedykt XVI nazywał dyktaturą relatywizmu, gdzie pod płaszczykiem walki z tzw. mową nienawiści, tzw. ustawodawstwa równościowego nie knebluje się podstawowych praw ludzi wierzących. To, co wydawało się nam egzotyką w krajach zachodnich, tego doświadczyliśmy jesienią 2020 roku także w przypadku naszych praw, jako ludzi wierzących. Pod szyldem prawa wyboru, tolerancji i podstępu, np. [zakłócano Msze św.], [niszczono kościoły], więc mamy do czynienia z ważnym przesłaniem św. Jana Pawła II – podsumował historyk.     

Pamiętajmy, że 14 sierpnia 1941 roku, to data śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Człowieka, który zapisał się w historii jako ten, który pokonał centrum zła – miłością, ale także wielbił kult Matki Największej oraz był zwolennikiem istnienia katolickich, niezależnych mediów. [więcej]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl