fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. W. Cisło: Sytuacja gospodarcza w Syrii się pogarsza. Waluta traci na wartości, brakuje leków

Sytuacja gospodarcza się pogarsza. Waluta syryjska traci na wartości, bo jak wymiana była kiedyś 1 do 380, tak teraz trzeba 600 funtów syryjskich płacić za dolara. (…) To wszystko nawarstwia się i powoduje, że ta sytuacja życiowa jest coraz trudniejsza. Wiadomo, że brakuje leków. Niestety, ciągle jest embargo na elementy do sprzętu medycznego, na części zapasowe, na leki – mówił w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiej Organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Stany Zjednoczone oraz Turcja w czwartek przyjęły porozumienie o zawieszeniu broni w północno-zachodniej Syrii. Ustalono, że wszystkie operacje wojskowe miały zostać wstrzymane na 120 godzin, aby pozwolić wycofać się siłom dowodzonym przez Kurdów. Kilka godzin później strona turecka przystąpiła jednak do ponownej ofensywy.

Konflikty zbrojne, które mają miejsce na terenie Syrii, negatywnie wpływają na gospodarczą sytuację w tym kraju – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło.

– Sytuacja gospodarcza się pogarsza. Waluta syryjska traci na wartości, bo jak wymiana była kiedyś 1 do 380, tak teraz trzeba 600 funtów syryjskich płacić za dolara. Znowu mamy trudności z dostępem do waluty. To wszystko nawarstwia się i powoduje, że ta sytuacja życiowa jest coraz trudniejsza. Wiadomo, że brakuje leków. Niestety, ciągle jest embargo na elementy do sprzętu medycznego, na części zapasowe, na leki. To jest właśnie coś, co jest bardzo uciążliwego. Wiadomo, że rząd zawsze sobie poradzi, ale ci biedni ludzie niestety mają duże trudności z dostępem do lekarstw – zaznaczył kapłan.

Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie nie zapomina o pomocy dla mieszkańców tamtych rejonów. W tym roku po raz kolejny zorganizuje akcję „Mleko dla Aleppo”.

– My jako Polacy mieliśmy przez rok taki piękny projekt, za co Państwu dziękuję, bo przez rok dzięki życzliwości naszych słuchaczy mogliśmy utrzymywać w Aleppo taki punkt, gdzie 3 tysiące matek przychodziło i przez tydzień dostawało konieczne mleko dla swoich dzieci. To jest ta piękna karta nas, Polaków, którą tam zapisaliśmy – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Trudno jednoznacznie wskazać, kto gra sytuacją, która ma miejsce w Syrii – zaznaczył dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiej Organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– Pamiętajmy, że tam mamy wielu graczy. Mamy z jednej strony dwóch największych, czyli Rosję i Stany Zjednoczone, mamy Arabię Saudyjską, mamy Izrael, mamy Iran. To jest wypadkowa. (…) Naszych słuchaczy mogę poprosić o jedno: w miesiąc Różańca prośmy Królową Pokoju o pokój. (…) Niestety, mamy poważne przesłanki ku temu, że ta destabilizacja Bliskiego Wschodu będzie postępowała – wskazał ks. prof. Waldemar Cisło.

Kapłan odniósł się również do sytuacji Kurdów, którzy stali się celem tureckiej inwazji w Syrii, po wycofaniu stamtąd amerykańskiego kontyngentu decyzją prezydenta Donalda Trumpa.

– My jako Polacy mamy szczególną sympatię do Kurdów, bo wiemy, co to znaczy być narodem, który nie ma swojej państwowości, nie ma swojej ojczyzny. Kurdowie – liczy się, że jest ich ok. 28 milionów – żyją częściowo w Turcji, w Syrii, w Iranie, w Iraku. (…) Z naszego punktu widzenia dużo pomogli chrześcijanom, bo pamiętajmy, że w Kurdystanie, gdzie byliśmy razem z ks. abp. Stanisławem Gądeckim, Polacy utrzymywali obozy dla uchodźców. (…) Oni dużo dobrego zrobili dla chrześcijan, którzy tam są – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Chrześcijanie oraz muzułmanie w Syrii potrafią żyć ze sobą, pod warunkiem, że nie ma tam ekstremizmu – wyjaśnił ks. prof. Waldemar Cisło.

– Często jest tak, że chrześcijanie żyją ze sobą, ale utrzymują kontakty ze swoimi sąsiadami muzułmanami. Oni nawzajem się odwiedzają, chrześcijanie składają życzenia z okazji świąt muzułmańskich, muzułmanie z okazji świąt chrześcijańskich. To wymusza życie ze sobą i obok siebie. Gdy nie było tego ekstremizmu, tego terroryzmu, to było normalnie – powiedział dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiej Organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Całą rozmowę z ks. prof. Waldemarem Cisło w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl