fot. Biuro Prasowe PKWP Polska

Ks. prof. W. Cisło: W Wielkim Poście odkryjmy Kościół Cierpiący

„Poprzez post chcemy towarzyszyć tym, w których życie wpisany został krzyż: prześladowanym i cierpiącym, tracącym domy i zmuszonym do ucieczki” – powiedział w Środę Popielcową ks. prof. Waldemar Cisło z Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Przywołał wielkopostne orędzie kard. Louis Sako z Iraku, gdzie czytamy o potępieniu dla „dewastujących wojen”.

W orędziu przywołane zostały Ziemia Święta i Ukraina, a także Bliski Wschód, gdzie wciąż dominują wewnętrzne podziały, za jakimi kryją się pieniądze i władza. Chaldejski patriarcha wskazał, że wobec tragedii wojny rolą Kościoła jest „podniesienie swojego głosu, nie mniej niż prorocy, i uznanie współczesnych zbrodni jako wielkich grzechów przeciwko ludzkości”. Ks. kard. Louis Sako zaznaczył, że pościć to stosować przykazanie miłości i miłosierdzia.

„Ks. kard. Sako wezwał nas do łączności duchowej poprzez post z tymi, którzy są wypędzani, są prześladowani; którzy tracą swoje domy, swoje kościoły” – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło podczas Mszy św. z udziałem pracowników polskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Wykładowca UKSW mówił o wsparciu, jakie PKWP niosła potrzebującym chrześcijanom z Iraku.

„Pomagaliśmy utrzymać obozy dla uchodźców” – zaznaczył.

Przywołał postać pracującego wtedy na miejscu ks. Douglasa, porwanego i katowanego przez terrorystów.

„Zostawił nam piękne świadectwo. Mówił, że nigdy nie docenił tak mocno różańca, jak wtedy, gdy za paciorki służyły mu ogniwa łańcucha, którym były skute jego ręce” – wyjaśnił ks. prof. Waldemar Cisło.

Dyrektor sekcji polskiej PKWP przypomniał o historii z Bagdadu, kiedy w trakcie ataku na świątynię księża zaproponowali terrorystom, że ofiarują swoje życie, by nie zrobiono krzywdy wiernym.

„Rozstrzelano wtedy kilkadziesiąt osób, a zakrwawione szaty tych kapłanów znajdują się w dolnym kościele” – mówił wykładowca UKSW.

Dodał, że dramat wojny i prześladowań „przypomina nam o kruchości i przemijalności życia”. Wskazał, że Środa Popielcowa zmusza nas do refleksji nad cierpieniem.

„Dziękujmy Bogu za to, że żyjemy w kraju, gdzie jest pokój. Prośmy o ten pokój w naszych sercach, w naszej Ojczyźnie, ale módlmy się też o pokój na Ukrainie, w Syrii i w Iraku. Niedługo 13. rocznica wojny w Syrii. Już nikt o niej nie pamięta, a przecież ci ludzie nie są winni temu, że tak długo to trwa. Pamiętajmy, szczególnie w czasie Wielkiego Postu, że największymi ofiarami wojny są najsłabsi: starcy, kobiety i dzieci” – zaznaczył ks. prof. Waldemar Cisło.

W trakcie Mszy św. w Środę Popielcową wykładowca UKSW modlił się w intencji Darczyńców PKWP i wszystkich, którzy niosą pomoc cierpiącym przez ręce Stowarzyszenia.

Biuro Prasowe PKWP Polska

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl