Waloryzacja emerytur – wzrost świadczeń o ponad 12 procent

W marcu czekają nas podwyżki rent i emerytur. Waloryzacja oznacza wzrost świadczeń o ponad 12 procent. Wyższe będą też „trzynastki” i „czternastki”.

Emerytury i renty są waloryzowane co roku.

– Emerytury i renty, czyli te świadczenia, które pobierają emeryci i renciści, wzrosną w 2024 roku o 12,12 procent – zaznaczył ekonomista, Mariusz Kękuś.

Poprzedni rząd zakładał wzrost świadczeń o 12,3 proc., a w roku ubiegłym podniósł emerytury i renty o 14,8 procent. Niższa niż początkowo planowana  waloryzacja zatrzyma w budżecie 600 mln złotych.

– Minimalna emerytura wzrośnie do kwoty 1780,96 zł – to jest o 192 zł więcej, niż w 2023 r. wynosiła minimalna emerytura – wskazał poseł Prawa i Sprawiedliwości i były wiceminister rodziny, Stanisław Szwed.

Waloryzacja zawsze ma miejsce w marcu, ale wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Sebastian Gajewski, nie wyklucza, że będzie ona podwójna, a świadczenia ponownie pójdą w górę jeszcze w tym roku. Toczą się prace nad projektem ustawy.

„W projekcie zakładamy, że druga waloryzacja byłaby przeprowadzona we wrześniu. Oczywiście jest to waloryzacja, która ma charakter interwencyjny” – oznajmił wiceszef resortu rodziny.

W dodatku będzie ona warunkowa, co oznacza, że kryterium może okazać się wskaźnik inflacji. Ten – jak wynika z dotychczasowych zapowiedzi – musi osiągnąć co najmniej pięć proc. w pierwszym półroczu. Stanisław Szwed zauważył, że może to nie nastąpić. W styczniu obserwowaliśmy wyraźne hamowanie wzrostu cen. Inflacja spadła poniżej czterech procent, a do połowy roku dalej zamrożone będą ceny energii. Polityk z oceną projektu czeka jeszcze na jego ostateczny kształt. Poseł zauważył też, że rząd, w którym pracował, sięgał – obok waloryzacji procentowej – także po waloryzację kwotową, czyli podnosił świadczenia o więcej, niż musiał.

– Żeby podnieść wskaźnik najniższych rent i emerytur na wyższy poziom. Często też robiliśmy tak, że podnosiliśmy kwotę minimalnej emerytury na wyższą, niż wynikałoby to z inflacji – wyjaśnił były wiceminister rodziny.

Wraz z waloryzacją rosną też kwoty dodatkowych świadczeń.

– Trzynasta i czternasta emerytura też będą wyższe – wskazał ekonomista, Mariusz Kękuś.

„Trzynastki” mają zostać wypłacone w kwietniu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl