fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] Ks. prof. W. Cisło: Wielki Post skłania nas ku refleksji, chęci uczynienia dobrych uczynków. W Środę Popielcową rusza kampania „Chleb dla Syrii”  

Wielki Post zawsze skłania nas ku refleksji, zadumie, chęci uczynienia jakichś dobrych uczynków wobec tych, którzy są w gorszej sytuacji niż my bądź też zadośćuczynienia za jakieś nasze złe postępowanie – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja dyrektor Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemara Cisło.

W Środę Popielcową w hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie rozpocznie się kampania „Chleb dla Syrii”. O godz. 13.30 poprzedzi ją briefing prasowy z udziałem prezesa spółki PKP SA Krzysztofa Mamińskiego i ks. prof. Waldemara Cisło.

– Wielki Post zawsze skłania nas ku refleksji, zadumie, chęci uczynienia jakichś dobrych uczynków wobec tych, którzy są w gorszej sytuacji niż my bądź też zadośćuczynienia za jakieś nasze złe postępowanie. Środa Popielcowa to szczególny moment, kiedy myślimy o przemijaniu, o refleksji nad naszym życiem. To też jest dobry moment, żeby pomyśleć o naszych siostrach i braciach, którzy dzisiaj fizycznie mają udział w Krzyżu Chrystusa poprzez to, że są wypędzani ze swoich domów, niszczone są ich świątynie. Nie mają fizycznie ani jedzenia, ani dachu nad głową – zaznaczył duchowny.

Dyrektor Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwrócił uwagę, że należy przypominać o trwającej już od 9 lat wojnie w Syrii.

– Chcemy przypomnieć, że 13 mln Syryjczyków musiało opuścić swoje miasto, udać się w inne miejsca kraju. 5 mln jest na zewnątrz kraju. 1,5 mln jest w Libanie, gdzie jest zimno. Nie mają pracy, nie mają pieniędzy na utrzymanie, stąd apel tamtejszych biskupów. Pamiętamy apel nuncjusza apostolskiego ks. kard. Lauri, który powiedział, że tak źle jeszcze w Syrii nie było – wskazał prof. Waldemara Cisło.

W Syrii od dłuższego już czasu trwa także kryzys walutowy.

– Od jesieni do początku lutego 50 procent. Za jednego dolara płacono ok. 500 funtów syryjskich, a dzisiaj płaci się ponad 1000. To wszystko nakłada się na bardzo dramatyczną sytuację. Chcemy to, co jest zawsze potrzebne – to jest chleb. Chcemy stworzyć wiele miejsc pracy. Taka jedna piekarnia kosztuje ok. 80 tys. euro. Ona daje 21 miejsc pracy, czyli 21 rodzin będzie miało utrzymanie, a oprócz tego piekarnia będzie dawała chleb wielu miejscowościom – wyjaśnił rozmówca Radia Maryja.

Jak zaznaczył ks. prof. Waldemar Cisło pomocy potrzebują także sieroty, których w Syrii jest bardzo dużo.

– Wiele dzieci cierpi z powodu braku środków, nie mogą chodzić do szkoły. A przypomnijmy, że w Syrii, żeby móc chodzić przez miesiąc do szkoły dziecko potrzebuje tylko 10 euro. Natomiast dzienne wyżywienie dziecka to 1,20 euro – mówił.

Nawiązując do kampanii „Chleb dla Syrii” duchowny zaakcentował, że Wielki Post składnia nas ku refleksji duchowej. Musimy prosić „Królową Pokoju o pokój dla: Syrii, Libanu, Iraku, bo ci ludzie są naprawdę umęczeni tymi działaniami wojennymi” – dodał.

– Kampanię rozpoczynamy na Dworcu Centralnym, bo chcemy być w kilku miejscach w Polsce. Na dworcach kolejowych i w portach lotniczych chcemy ustawić tzw. ofiaromaty, gdzie łatwo będzie można złożyć dar wielkopostny na taką czy inną kampanię, którą będziemy proponować. Zaczynamy właśnie od „Chleba dla Syrii” – podsumował prof. Waldemara Cisło.

W ofiaromatach (elektronicznych skarbonkach) będzie można wybrać dowolną kwotę i dokonać płatności kartą płatniczą.

Dyrektor biura Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Mariusz Boguszewski podkreślił, że celem kampanii jest uświadomienie światu dramatu ludności cywilnej w Syrii, okazanie solidarności z najbardziej cierpiącymi oraz zebranie środków na zakup najbardziej potrzebnych rzeczy: żywności i odzieży, a także poprzez utworzenie kilku piekarni i zapewnienie ludności dostępu do chleba oraz kilkudziesięciu miejsc pracy (jedna piekarnia daje pracę 21 osobom).

Kampanię można wesprzeć wysyłając SMS na numer 72405 o treści „Ratuję”, jak również wpłacając na konto bankowe Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie z dopiskiem „Syria”. Nr konta: PKO BP 65 1020 1068 0000 1502 0147 7132.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl