fot. facebook.com/Artur Bartoszewicz

[TYLKO U NAS] Dr A. Bartoszewicz o programie wsparcia dla przedsiębiorców: Program został zbudowany w ten sposób, że dzieli 100 miliardów zł na trzy grupy, czyli powoduje, że przedsiębiorcy ze względu na wielkość nie będą ze sobą rywalizować

Program został zbudowany w ten sposób, że dzieli 100 miliardów zł na trzy grupy, czyli powoduje, że przedsiębiorcy ze względu na wielkość nie będą ze sobą rywalizować, a to jest bardzo ważne. Mikroprzedsiębiorcy mają 25 miliardów złotych do dyspozycji, małe i średnie firmy 50 miliardów i dla dużych firm zostaje 25 miliardów – powiedział dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Doktor Artur Bartoszewicz odniósł się do programu wsparcia dla polskich przedsiębiorców, który ma ocalić rodzime firmy przed bankructwem w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

– Prace pod tym kątem trwały i dziś zostały przedstawione te główne założenia, które mają na celu ochronę miejsc pracy. Oczywiście te miejsca pracy usytuowane w firmach mogą być chronione tylko i wyłącznie wówczas, co pan premier wspomniał, kiedy ochronimy płynność na rynku, czyli wtedy jak te firmy będą bezpieczne, to będą mogły płacić za swoje zobowiązania. Tutaj de facto sprowadza się to właśnie do zagwarantowania płynności a pośrednio miejsc pracy, czyli swoiste zakontraktowanie z przedsiębiorcami, że jeżeli wejdziecie w ten mechanizm, czyli my wam udostępnimy środki, te środki będą na poziomie 100 miliardów złotych, czyli dodatkowe 4,5 procent PKB, więc jak sobie zsumujemy, to mamy blisko 15 procent wartości PKB łącznie w tych dwóch tarczach antykryzysowych – wskazał gość Radia Maryja.

Zakładam, że te środki to jeszcze nie koniec – kontynuował ekonomista.

– Dlatego, że te potrzeby są naprawdę o wiele większe i najprawdopodobniej programy będą musiały być poszerzone. Program został zbudowany w ten sposób, że dzieli te 100 miliardów na trzy grupy, czyli powoduje, że przedsiębiorcy ze względu na wielkość nie będą ze sobą rywalizować, a to jest bardzo ważne. Mikroprzedsiębiorcy mają 25 miliardów złotych do dyspozycji, małe i średnie firmy 50 miliardów i dla dużych firm zostaje 25 miliardów – powiedział dr Artur Bartoszewicz.

Działania w celu ratowania polskich przedsiębiorców podjął także Narodowy Bank Polski.

– Warto też zauważyć, że Narodowy Bank Polski a de facto Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę procentową o kolejne pół procent, czyli jeszcze bardziej spowodowała, że pieniądz na rynku jest tańszy i powinien być bardziej dostępny dla banków, które powinny być silnie zaktywizowane w celu udzielania pożyczek i kredytów, bo taką logikę urząd przyjął przez system finansowy, pożyczkowy – podsumował gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem doktora Artura Bartoszewicza, ekonomisty ze Szkoły Głównej Handlowej, można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl