fot. https://pixabay.com/

Resort rodziny sonduje możliwość wprowadzenia w Polsce jednolitej umowy o pracę. Dr A. Bartoszewicz: To dobry pomysł, ale nie w obecnej sytuacji

Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, ocenił, że wprowadzenie jednolitego kontraktu o pracę jest dobrym pomysłem, ale nie na ten moment. W obecnej sytuacji wdrożenie takiego rozwiązania utrudniłoby sytuację na rynku pracy.

Według jednego z portali, resort rodziny prowadzi badanie dotyczące możliwości wprowadzenia w Polsce jednolitej umowy o pracę. To jeden z tak zwanych kamieni milowych wpisanych do Krajowego Planu Odbudowy. Rozwiązanie miałoby wejść do końca 2024 roku.

Byłaby to rewolucja na rynku pracy. Jednolity kontrakt wchłonąłby wszystkie formy zatrudnienia, z wyjątkiem umowy o dzieło.

W ocenie dr. Artura Bartoszewicza, dotychczasowy model tworzy większą elastyczność na rynku pracy. Zmiany wymagałyby długiego vacatio legis.

– W Polsce, ze względu na nie najwyższy poziom rozwoju gospodarczego, to może utrudnić działanie na rynku pracy. Uruchamiany jest wtedy, kiedy mamy dobrą sytuację na rynku pracy. Zobaczymy, czy w momencie, kiedy sytuacja by się pogorszyła, to rozwiązanie jednak nie sparaliżuje działań na rynku. Najlepsze rozwiązania są bardzo elastyczne, dowolne z punktu widzenia pracodawcy i pracownika, tylko do tego wszystkiego trzeba dużego zaufania społecznego i reguł między pracodawcami i pracobiorcami, które wzajemnie budują zaufanie i pewność zatrudnienia. Wówczas modele mogą być najróżniejsze – mówił ekonomista.

Ar Artur Bartoszewicz wskazał, że jednolity kontrakt o pracę powinien być wprowadzany w takim tempie, aby Polacy mogli się do tego przygotować.

Zbyt szybkie wdrażanie tego rozwiązania wiązałoby się między innymi ze zwiększeniem kosztów dla pracodawców.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl