prezydent.pl

Szef BBN: Prezydent RP złożył życzenia żołnierzom na misjach

Prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w telekonferencji z dowódcami polskich kontyngentów wojskowych za granicą, chciał się zapoznać z działalnością PKW i przekazać żołnierzom świąteczne życzenia – powiedział szef BBN Paweł Soloch.

Prezydent łączył się dziś z dowódcami kontyngentów w Afganistanie, Iraku, Estonii, Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Libanie, na Łotwie oraz na Sycylii. Dowódcy przedstawili informację o sytuacji w rejonach, gdzie stacjonują żołnierze PKW, także w związku z pandemią koronawirusa.

„Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczyli dziś w wideokonferencji z dowódcami polskich kontyngentów wojskowych. W rozmowie uczestniczyli także szef MON Mariusz Błaszczak, dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski oraz biskup polowy WP gen. bryg. Tadeusz Guzdek” – powiedział Paweł Soloch.

„Prezydent chciał się zapoznać z bieżącą aktywnością polskich kontyngentów wojskowych, a także przekazać życzenia żołnierzom, którzy Święta Wielkanocne spędzą z dala od swoich rodzin” – dodał szef BBN.

Podkreślił, że prezydent co najmniej raz w roku składał wizyty u polskich żołnierzy stacjonujących za granicami.

„Dotychczas prezydent odwiedził żołnierzy na misjach w Kuwejcie, Afganistanie, na Łotwie, w Rumunii, Bośni i Hercegowinie oraz na Sycylii. Celem wizyt było wspólne obchodzenie świąt, ale także pokazanie wagi, jaką prezydent Andrzej Duda przywiązuje do udziału polskich żołnierzy w misjach wojskowych” – zaznaczył Paweł Soloch.

„Ze zrozumiałych względów w tym roku takie spotkanie nie mogło się odbyć, stąd wola pana prezydenta, aby porozmawiać ze wszystkimi kontyngentami w formie wideokonferencji. Podczas prawie dwugodzinnej dyskusji dowódcy kontyngentów złożyli prezydentowi meldunki na temat aktualnych zadań oraz sytuacji bezpieczeństwa w regionach stacjonowania” – powiedział szef BBN.

Jak przekazał, „pierwsza dama była szczególnie zainteresowana środkami bezpieczeństwa oraz zapasem materiałów ochronnych, którymi dysponują kontyngenty w sytuacji zagrożenia koronawirusem”.

„Zgodnie z informacjami przekazanym przez dowódców obecnie sytuacja jest w pełni pod kontrolą i nie występują braki w wyposażeniu” – powiedział.

„Na zakończenie spotkania para prezydencka oraz minister obrony narodowej przekazali życzenia świąteczne oraz podziękowania za służbę dla wszystkich żołnierzy na misjach” – dodał Paweł Soloch.

Polscy żołnierze uczestniczą w misjach pod egidą NATO – m.in. w ramach zwiększonej sojuszników na wschodniej flance – UE i ONZ. Służą w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Kosowie, Libanie, Estonii, na Litwie i Łotwie, w Republice Środkowoafrykańskiej, Rumunii i we Włoszech. W marcu szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że rotacje kontyngentów będą się odbywać zgodnie z planem, nie ma też konieczności obejmowania żołnierzy wracających z misji kwarantanną.

PAP

drukuj