fot. PAP/Rafał Guz

Próba wymiany Prokuratora Krajowego

Prokurator Generalny, Adam Bodnar, podejmuje próbę wymiany Prokuratora Krajowego. Robi to z pominięciem prezydenta, na co Andrzej Duda reaguje zarzutem o rażące naruszenie prawa. Jednocześnie oświadczenie wydała Prokuratura Krajowa.

Resort sprawiedliwości usilnie próbuje usunąć Dariusza Barskiego z funkcji Prokuratora Krajowego. Uzasadnia naruszeniem przepisów, kiedy w 2022 roku prokurator został przywrócony do służby czynnej. Już w piątek Prokurator Generalny, Adam Bodnar, postanowił wskazać jego następcę – Jacka Bilewicza.

– Jest jakiś formalny ważny powód, dla którego Prokurator Generalny uznał, że prokurator Barski nie jest Prokuratorem Krajowym – przekonywał premier Donald Tusk.

Premier uznał decyzję Prokuratora Generalnego, choć jednocześnie chciał, aby o szczegóły pytano nie jego, ale Adama Bodnara. Przekonywał, że są tryby, gdy odwołanie Prokuratora Krajowego nie wymaga zgody prezydenta. Przepis ustawy w tej sprawie mówi coś zupełnie innego: „Prokuratora Krajowa oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polski, a odwołuje za jego pisemną zgodą”.

Prezydent Andrzej Duda wskazał w mediach społecznościowych, że Prokurator Generalny, Adam Bodnar, nie ma żadnych samodzielnych kompetencji przy wymianie Prokuratora Krajowego.

„Działanie A. Bodnara bez udziału Premiera i Prezydenta to kolejne rażące naruszenie prawa (ustawy i art. 7 Konstytucji)” – napisał prezydent Andrzej Duda na platformie X.

W oświadczeniu Prokuratury Krajowej napisano, że pismo Prokuratora Generalnego, Adama Bodnara, nie jest jakąkolwiek decyzją, która mogłaby wywrzeć skutek prawny, a wyłącznie jego własną interpretacją prawa.

„Podkreślić należy, że przepisy, na które powołuje się Prokurator Generalny, od początku obowiązywania Prawa o prokuraturze nigdy nie były kwestionowane ani interpretowane w taki sposób, w jaki przedstawił to Prokurator Generalny” – wskazała Prokuratura Krajowa.

Stanowisko Prokuratora Generalnego jest takie, że przepis, w oparciu o który Dariusz Barski wrócił ze stanu spoczynku, był przejściowy i epizodyczny.

Minister Adam Bodnar powołuje się tutaj na opinie prawne, choć w poprzek jego argumentacji – jak wyjaśnił dr Bartosz Lewandowski z Kolegium Suwerenności Ordo Iuris – staje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym wskazano, że przepisy przejściowe są wyraźnie oznaczone poprzez użycie określeń: „do dnia”, „z dniem”, „do czasu”.

„Przepis o powrocie ze stanu spoczynku dalej obowiązuje i może być stosowany” – oznajmił dr Bartosz Lewandowski, Kolegium Suwerenności Ordo Iuris

O poranku Prokuratura Krajowa opublikowała oświadczenie zastępców Prokuratora Generalnego w sprawie powołania Jacka Bilewcza na nieistniejącą funkcję p.o. Prokuratora Krajowego.

„Zastępcy Prokuratora Generalnego Adama Bodnara oświadczają, że powierzenie prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi funkcji p.o. Prokuratora Krajowego z bezprawnym pominięciem procedury ustawy Prawa o prokuraturze jest bezskuteczne. Funkcja taka nie została przewidziana w ustawie Prawo o prokuraturze. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar wspólnie z premierem Donaldem Tuskiem bezprawnie stworzyli nową funkcję, nieznaną ustawie Prawo o prokuraturze. Bezprawne działanie Adama Bodnara i Donalda Tuska ma na celu ominięcie przepisów dotyczących trybu odwołania I Zastępcy Prokuratora Generalnego przy wyraźniej pisemnej zgodzie Prezydenta RP. Powyższe działania funkcjonariuszy publicznych Adama Bodnara, Donalda Tuska i Jacka Bilewicza zostaną poddane ocenie prawnokarnej. Jako Zastępcy Prokuratora Generalnego oświadczamy, że wykorzystamy wszystkie środki przewidziane prawem w celu skutecznego przeciwdziałania próbie bezprawnego usunięcia Prokuratora Krajowego i zawłaszczenia prokuratury dla celów politycznych” – napisali zastępcy Prokuratora Generalnego.

Pod oświadczeniem podpisali się zastępcy Prokuratora Generalnego: Krzysztof Sierak, Michał Ostrowski, Robert Hernand, Beata Marczak, Krzysztof Urbaniak, Tomasz Janeczek oraz Andrzej Pozorski.

Do sprawy odniósł się już Kamil Zaradkiewicz, sędzia Sądu Najwyższego.

„Prokurator generalny powołał p.o. Prokuratora Krajowego bez podstawy prawnej (nie ma takiej funkcji – »pełniącego obowiązki«)” – skwitował sędzia Kamil Zaradkiewicz.

Oświadczenie zastępców Prokuratora Generalnego nie spodobało się mec. Romanowi Giertychowi.

„Dobra wiadomość dla zastępców PG. Ustawa przewiduje optymalne wykorzystanie sił w prokuraturze. A że w wielu jednostkach prokuratury (np. Augustów) są braki kadrowe, to istnieje pilna potrzeba pomocy. I wy jako będący na froncie walki z przestępczością musicie dać przykład!” – napisał mecenas na platformie X.

TV Trwam News/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl