fot. PAP Marian Zubrzycki

Dr I. P. Maj: Liczę na refleksję ws. podstawy programowej, dzięki czemu będzie można przedstawić młodzieży temat losów ich rówieśników podczas II wojny światowej

Jesteśmy na etapie konsultacji, które dotyczą zmian w podstawie programowej. Zainteresowanie tematem obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci jest ogromne. Liczę na to, że nastąpi refleksja i będzie można przedstawić młodzieży niezwykle istotny temat, jakim jest kwestia losów ich rówieśników podczas II wojny światowej. To są fakty. Z nimi się nie dyskutuje – podkreślił dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

17 marca będziemy obchodzić 81. rocznicę pierwszego transportu dzieci do obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich w Łodzi przy ul. Przemysłowej. W parafii pw. Wszystkich Świętych w Giecznie (gmina Zgierz) zorganizowane zostaną obchody upamiętniające to wydarzenie.

– Obchody wiążą się z filią obozu w miejscowości Dzierżązna, która jest zlokalizowana na terenie gminy Zgierz. (…) Na obchody będzie składał się koncert muzyki pasyjnej w wykonaniu uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. (…) Koncert rozpocznie się o godz. 12.15, tuż po Mszy świętej. Następnie będzie można zwiedzić wystawę plenerową pt. „Tylko praca i głód – historia niemieckiego obozu dla dzieci polskich”. Znajduje się ona nieopodal kościoła. To historia filii w Dzierżąznej – wyjaśnił dr Ireneusz Piotr Maj.

– To kolejna ze smutnych rocznic, które obchodzimy cyklicznie. Ona wpisuje się w tragedię losów polskich dzieci podczas II wojny światowej – dodał.

Dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu zapewnił, że placówka, którą prowadzi, „stara się odkrywać historię i edukować w sprawie obozu przeznaczonego dla polskich dzieci. (…) Niestety, po wojnie temat ten był traktowany wybiórczo”.

– To chyba jedyny taki obóz na świecie. Miał on cechy obozu koncentracyjnego, aczkolwiek różnił się od innych obozów, dlatego że przebywały w nim tylko i wyłącznie polskie dzieci – powiedział.

Z nowej podstawy programowej, proponowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, temat obozu dla dzieci w Łodzi ma być usunięty. W tym kontekście dr Ireneusz Piotr Maj zaznaczył, że byłoby to złe rozwiązanie, ponieważ zainteresowanie tematem jest ogromne.

– Edukatorzy Muzeum mają wypełniony kalendarz spotkań w szkołach, podejmujemy też szereg inicjatyw edukacyjnych, uruchomiliśmy akcję „Wypożycz wystawę”. (…) Liczę na to, że nastąpi refleksja i będzie można przedstawić młodzieży niezwykle istotny temat, jakim jest kwestia losów ich rówieśników podczas II wojny światowej. To są fakty. Z nimi się nie dyskutuje – wskazał dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Podejmujemy temat germanizacji, a także działalności instytucji stworzonej przez Niemców w czasie wojny, czyli Lebensbornu, która doprowadzała do tego, że cierpiały dzieci różnych narodowości, w tym niemieckie. Tutaj jest wspólny mianownik dotyczący cierpienia dzieci. Tym tematem nie warto żonglować – kontynuował.

– Mówimy o czymś, co jest ponad podziałami. (…) Jesteśmy na etapie konsultacji, które dotyczą zmian w podstawie programowej. (…) To proces, który powinien zakończyć się wyłonieniem niezbędnych treści dla uczniów w polskich szkołach. (…) Niezwykle istotną rolę odgrywają instytucje kultury, szczególnie muzea martyrologiczne. One powstały na miejscach byłych obozów koncentracyjnych. To stałe punkty w programie edukacyjnym szkół i tak powinno zostać – podkreślił dr Ireneusz Piotr Maj.

Całą rozmowę z udziałem dr. Ireneusza Piotra Maja można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj