fot. https://twitter.com/ipngovpl

Dr I. Maj o uroczystościach w Łodzi: Przypominają o gehennie polskich dzieci, bo najważniejsze jest polskie dziecko, które było ofiarą strasznego niemieckiego totalitaryzmu

W Teatrze Wielkim w Łodzi odbędą się dziś uroczystości 80. rocznicy utworzenia w tym mieście niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci. Obchody rozpocznie premiera filmu dokumentalnego pt. „To się nie kończy… Historia dzieci z obozu na Przemysłowej”. W planie jest także koncert.

Podczas uroczystości zaprezentowana zostanie także gablota holograficzna przedstawiająca projekt monety upamiętniającej ofiary niemieckiego obozu. [czytaj więcej]

Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy o ich tragicznych losach – mówił dr Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu.

– Uroczystości przypominają o gehennie polskich dzieci, bo najważniejsze jest polskie dziecko, które było ofiarą strasznego niemieckiego totalitaryzmu. Dzieci, których cierpienie jest symbolem obozu przy ulicy Przemysłowej, chcemy szczególnie upamiętnić. Na nowo odkrywamy ich historię, która często była przemilczana, bo tuż po wojnie niewiele się mówiło i pisało o obozie. Przełomem były lata 70., bo mieliśmy wówczas kilka publikacji, dwa filmy – jeden był dokumentalny, a drugi był fabularny – powiedział dr Ireneusz Maj.

1 grudnia 1942 roku Niemcy utworzyli obóz dla polskich dzieci i młodzieży na wyodrębnionym terenie łódzkiego getta. Był on przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat, ale w praktyce więźniami były także młodsze – nawet kilkumiesięczne – dzieci. Obóz funkcjonował aż do końca okupacji niemieckiej w Łodzi, czyli do 19 stycznia 1945 roku.

Patronat medialny nad dzisiejszą uroczystością rocznicową objęły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj