fot. PAP/Grzegorz Michałowski

EXPO 2022: czy Łódź pokona Buenos Aires i Minneapolis?

Dziś dowiemy się, jakie miasto będzie gospodarzem EXPO 2022. W Paryżu zdecydują o tym w głosowaniu kraje zrzeszone w Międzynarodowym Biurze Wystaw.

Polska chce, aby wystawa odbyła się w Łodzi. Nasz kraj o organizację wydarzenia rywalizuje z Buenos Aires i Minneapolis. Do zwycięstwa potrzebnych jest 50 proc. głosów plus jeden. Głosować będzie 169 krajów.

Według rządu, ewentualne zwycięstwo Łodzi to decyzja przełomowa dla Polski, ponieważ byłoby to pierwsze EXPO w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jak wskazywano, z uwagi na specyfikę tej wystawy mógłby to być wielki bodziec rozwojowy dla Polski i dla Łodzi – miasta, które potrzebuje rewitalizacji.

To przede wszystkim znakomita okazja do promocji kraju podkreślił Dariusz Piontkowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Tego, co produkuje się w Polsce, ale i w ogóle do zapoznania się z naszym krajem. Poza Europą pewnie wiele osób w ogóle nie wie, że takie państwo istnieje. Jest to też szansa na zdobycie dobrych gospodarczo kontraktów. Z organizacją EXPO wiążą się oczywiście pewne koszty. Tu będą wydatki ze strony państwa, ale te wydatki powinny się opłacić ze względu na promocję, która jest związana z tak wielkim przedsięwzięciem. Spróbowaliśmy. Teraz musimy spokojnie poczekać na wyniki. Przy poparciu polskiego rządu była prowadzona kampania dyplomatyczna i być może przyniesie to pozytywne efekty. Wcześniej mieliśmy sukces na forum ONZ; być może to także w jakiś sposób przełoży się na decyzję dotyczącą miejsca organizacji EXPO – akcentuje poseł PiS.

Polska o organizację międzynarodowej wystawy w 2022 r. ubiega się od czerwca ubiegłego roku od aplikacji w Międzynarodowym Biurze Wystaw. Oprócz zabiegów dyplomatycznych polskiego rządu, trwała także kampania promocyjna wydarzenia, m.in. podczas wystawy EXPO w Astanie.

Wyjątkowość EXPO 2022 w Łodzi polegać ma na tym, że wystawa nie będzie budowana od podstaw na obrzeżach miasta. Powstanie w ścisłym jego centrum. Wystawa miałaby się odbywać od 15 czerwca do 15 września 2022 r.

RIRM

drukuj