fot. PAP/Rafał Guz

Dr G. Masłowska: Próby postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu to działanie bezpodstawne, bezprecedensowe i naruszające niezależność banku centralnego

W ostatnich dniach nasilają się różne działania i zapowiedzi, zmierzające do złożenia w Sejmie wniosku o pociągniecie prezesa, prof. Adama Glapińskiego, do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. Uważamy, że z różnych względów jest to działanie niewłaściwe, bezpodstawne, bezprecedensowe i naruszające niezależność banku centralnego, godzące w wiarygodność i w powagę Rzeczpospolitej Polskiej powiedziała dr Gabriela Masłowska, członek Rady Polityki Pieniężnej, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.    

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej stają w obronie prof. Adama Glapińskiego. Apelują do obecnego rządu o zaniechanie działań zmierzających po pozbawienia stanowiska obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego.

W ostatnich dniach nasilają się różne działania i zapowiedzi, zmierzające do złożenia w Sejmie wniosku o pociągniecie prezesa, prof. Adama Glapińskiego, do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. Uważamy, że z różnych względów jest to działanie niewłaściwe, bezpodstawne, bezprecedensowe i naruszające niezależność banku centralnego, godzące w wiarygodność i w powagę Rzeczpospolitej Polskiej – mówił dr Gabriela Masłowska

Przez ostatnie lata Narodowy Bank Polski pod kierownictwem prezesa prof. Adama Glapińskiego, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej, bardzo trafnie podejmował decyzje, które stabilizowały sytuację gospodarczą w Polsce, a jednocześnie skutecznie przeciwdziałały inflacji.

W czasie załamania gospodarczego w związku z COVID-19 zastosowano politykę niskich stóp procentowych, żeby nie doprowadzić do upadłości polskich firm, podtrzymać gospodarkę i koniunkturę. Dzięki takiej polityce pieniężnej Polska wyszła obronną ręką z pandemii. Tylko w 2020 r. mieliśmy niewielkie załamanie PKB, a potem już następował szybki wzrost i mieliśmy najszybszy wzrost ze wszystkich krajów europejskich – zaznaczyła członek Rady Polityki Pieniężnej.

Gdy po COVID-19 gospodarki zaczęły się odbudowywać, szybko wzrósł popyt na wiele surowców, półproduktów, zaczęły rosnąć ich ceny. Rwały się łańcuchy dostaw w związku z agresją Rosji na Ukrainie,

To wszystko spowodowało silną tendencję wzrostu cen w gospodarce światowej, a także w gospodarce polskiej. Wówczas NBP, Rada Polityki Pieniężnej, jako jedne z pierwszych zadziałały jeszcze przed Europejskim Bankiem Centralnym. Jedynie Czesi nas wyprzedzili. Zaczęto stosować politykę odpowiednio restrykcyjną, żeby tę inflację zahamować. W bardzo krótkim czasie z ponad 18 proc. inflacji w 2023 r. osiągnęliśmy poziom celu inflacyjnego, bo mamy inflację na poziomie około 3 procent – podkreśliła gość „Aktualności dnia”.

Narodowy Bank Polski, tak jak i inne banki w Europie i w świecie, ma zagwarantowaną niezależność od Sejmu jako organu wyjątkowo upolitycznionego – zwróciła uwagę dr Gabriela Masłowska.

– Jest to zagwarantowane zarówno w traktatach unijnych, jak i w ustawie o NBP, a także w naszej polskiej konstytucji, że prezesa można zwolnić tylko pod pewnymi warunkami, kiedy nie jest skuteczny w wykonywaniu swych funkcji – zauważyła.

Jesteśmy przeciwni bezprawnym działaniom szkodzącym gospodarce polskiej -mówiła członek Rady Polityki Pieniężnej.

Na siłę szuka się różnych dziwnych argumentów. Padają stwierdzenia, że jakoby prezes Glapiński miał jakieś sprawy w prokuraturach lub sprawy karne, co jest w ogóle nieprawdą. Komisja finansów publicznych przygotowuje wniosek, który ma w marcu złożyć w Sejmie – powiedziała gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję z dr Gabrielą Masłowską można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl