[TYLKO U NAS] Min. P. Sałek o polityce klimatycznej UE: Europa idzie w kierunku rewolucji. Jesteśmy w przededniu syntetycznej wołowiny w sklepach

Unia Europejska zawłaszcza sobie kolejne obszary w sposób pomijający zupełnie interes państw narodowych. Nawet w polityce klimatycznej dochodzi do zmiany traktatów bez zmiany traktatów. My dzisiaj jesteśmy w przededniu syntetycznej wołowiny w sklepach ze względu na to, że będzie się ludziom opowiadać, iż „chów krów strasznie wpływa na klimat, więc powinniśmy zmienić swoje przyzwyczajenia kulinarne”. Z takimi sprawami w najbliższym czasie będzie trzeba się zmierzyć – powiedział Paweł Sałek, były wiceminister środowiska, doradca prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

– W ostatnich kilku tygodniach bardzo dużo się dzieje w zakresie środowiskowym i klimatycznym, ponieważ jest nowa propozycja legislacyjna, tzw. nowego prawa klimatycznego, które to – w związku z konkluzjami z grudnia 2020 roku, przyjętymi podczas Rady Europejskiej przez premierów – mówią, że mamy zredukować do 55 proc. do 2030 roku emisję gazów cieplarnianych w Europie, a w 2050 roku mamy dokonać pełnej dekarbonizacji – poinformował b. wiceminister środowiska. [Czytaj więcej] 

Paweł Sałek ocenił, że Unia Europejska próbuje zawłaszczyć kolejne obszary, nie uwzględniając interesu państw narodowych.

– Mamy do czynienia z sytuacją, w której Unia Europejska zawłaszcza sobie kolejne obszary w sposób pomijający zupełnie interes państw narodowych. Jest to bardzo widoczne, ponieważ nawet w polityce klimatycznej dochodzi do zmiany traktatów bez zmiany traktatów (…). W traktacie Polska ma zapisane bezpieczeństwo energetyczne, że mamy prawo kształtowania własnego miksu energetycznego, a poprzez mechanizmy rozporządzeń i inne podobne dyrektywy wymuszana jest na Polsce zmiana – wskazał doradca prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Gość audycji „Aktualności dnia” zauważył, że zapisy, które pojawiają się w tzw. nowym prawie klimatycznym są bardzo restrykcyjne.

– Zapisy, które pojawiają się w tzw. nowym prawie klimatycznym są bardzo restrykcyjne, ponieważ poza tak zwanym handlem uprawnieniami do emisji dla przemysłu, to w zasadzie stoimy w przededniu handlu uprawnieniami pomiędzy budynkami dekarbonizacji transportu. Będzie także dyskutowana nowa dyrektywa dotycząca opodatkowania wyrobów energetycznych (mówimy tutaj o węglowodorach, m.in. benzynie, co może doprowadzić do znaczącego wzrostu cen na stacjach benzynowych). (…) Kierunek, w którym w tym momencie idzie Europa to rewolucja. To konkretna rewolucja w myśleniu i funkcjonowaniu, a także obciążenie unijnych obywateli. My dzisiaj jesteśmy w przededniu syntetycznej wołowiny w sklepach ze względu na to, że będzie się ludziom opowiadać, iż „chów krów strasznie wpływa na klimat, więc powinniśmy zmienić swoje przyzwyczajenia kulinarne”. Z takimi sprawami w najbliższym czasie będzie trzeba się zmierzyć – podkreślił.

Jednym z poważnych zagrożeń dla Polski w związku z wprowadzaniem polityki klimatycznej Unii Europejskiej będzie likwidacja miejsc pracy w sektorze wytwarzania energii.

– Konsekwencją zamknięcia sektora wydobycia będzie zamknięcie sektora wytwarzania (…). W tej sytuacji produkcję krajową energii elektrycznej trzeba będzie zastąpić nowymi jednostkami. Nowe jednostki możemy rozumieć jako jednostki gazowe, dlatego że w dzisiejszej sytuacji (…). Polska będzie zmuszona do przyjęcia nowych aktów UE. Wola polityczna w tym kierunku już została podjęta. (…) Tutaj dla Polski jest bardzo poważny problem związany z realnością naszego bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa dostaw – mówił były wiceminister środowiska.

Całą rozmowę z doradcą prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju można odsłuchać [tutaj]. 

Temat zagrożeń dla polskiej gospodarki i energetyki w związku z polityką klimatyczną UE podjął „Nasz Dziennik”. Czytaj więcej [tutaj] 

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl