MSWiA ostrzega o zagrożeniach związanych z czadem

„Czad i ogień – obudź czujność!” – to nowa kampania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest ona odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem. 

Czad – czyli tlenek węgla bardzo często nazywany jest „cichym zabójcą”. Tlenek węgla może wydostać się ze starego podgrzewacza gazowego, kotła, kominka, ale także ze zwykłego palnika gazowego w kuchni. Czad może pojawić się także z powodu zbyt szczelnych okien czy niedrożnych kanałów wentylacyjnych.

– Tlenek węgla, potocznie nazywany „czadem”, jest to gaz powstający podczas niepełnego spalania materiałów palnych. Jest to gaz bardzo niebezpieczny: bezwonny, bezsmakowy, bardzo ciężko byłoby go zlokalizować. Mogą to zrobić tylko czujki – tłumaczy nadbryg. Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

W ostatnim sezonie grzewczym, czyli od września 2015 r. do marca 2016 r., w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło 50 osób, a 2200 zostało poszkodowanych.

W tym roku wyjeżdżaliśmy już 365 razy do zdarzeń związanych z czadem. W ubiegłym roku przez cały rok 2015 , osób hospitalizowanych na skutek szkód poniesionych podczas pożarów i zatrucia czadem było 7414. To prawie miasteczko. W jaki sposób ustrzec się przed takim niebezpieczeństwem? Pierwsza sprawa to, oczywiście, przegląd wszystkich urządzeń grzewczych w domach. Oczywiście należy również sprawdzać przewody, instalacje: gazowe, kominowe, dymowe, wentylacyjne – wskazuje komendant główny PSP.

Od września tego roku poszkodowanych zostało 169 osób, a jedna osoba zmarła w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Dlatego MSWiA rozpoczęło kampanię „Czad i ogień – obudź czujność!”.

– Ta kampania ma na celu uwrażliwienie tych wszystkich, którzy w swoich domach, mieszkaniach korzystają z piecyków. Uwrażliwienie polegające na tym, żeby mieć świadomość zagrożeń, żeby chronić swoje zdrowie i życie przed tymi zagrożeniami – podkreślał Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

W ramach kampanii emitowane będą spoty radiowe, a w szkołach realizowane programy wskazujące dzieciom i młodzieży na zagrożenia. Przygotowano m.in. konkurs dotyczący problemu tlenku węgla.

Kampania informacyjna ma być także przeprowadzona w mediach społecznościowych. Wszystko po to, aby zwiększyć świadomość na temat zagrożenia jakim jest czad – bo, jak pokazują statystki, jest ona niestety bardzo niska.


Czad i ogień - obudź czujność (1) Czad i ogień - obudź czujność (2) Czad i ogień - obudź czujność (3) Czad i ogień - obudź czujność (4)

 

Kampania społeczna: „Czad i ogień – obudź czujność”


Pobierz Pobierz

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl