Dziś założenia projektu ustawy antyterrorystycznej

Międzyresortowy zespół przedstawi dzisiaj założenia projektu ustawy antyterrorystycznej. Głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej ma być Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – napisała „Gazeta Wyborcza”, która dotarła do projektu ustawy.

Agencja zyska nowe uprawnienia. Służba będzie miała dostęp do rejestrów prowadzonych przez państwowe instytucje i samorządy. Za zgodą sądu uzyska również wgląd w dane objęte tajemnicą bankową, ubezpieczeniową i finansową. Rząd chce ponadto doprecyzować przepisy dotyczące zasad użycia wojska oraz broni w przypadku zagrożenia terrorystycznego.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak w Polskim Punkcie Widzenia w TV Trwam zwrócił uwagę, że zespół który pracował nad projektem ustawy antyterrorystycznej został powołany w 2007 roku. Zarzucił także poprzedniej władzy bierność w tym zakresie.

– Przez te osiem lat nie powstał projekt ustawy – to jest kolejny przykład tego, jak rządził rząd koalicji PO-PSL. Ta ustawa pozwoli służbom odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa na to, żeby miały odpowiednie narzędzia do realnej walki z terroryzmem – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Rząd chce przyjąć ustawę antyterrorystyczną jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży oraz Szczytem NATO w Warszawie. Dokument ma trafić do uzgodnień międzyresortowych i kolejno – jako rządowy projekt – do Sejmu.

RIRM

drukuj