fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Min. M. Błaszczak: Zaangażowanie ambasador G. Mosbacher dot. obronności oceniam bardzo dobrze

Jestem wdzięczny za osobiste zaangażowanie Georgette Mosbacher podczas ostatniego spotkania z senatorami USA. Wspierała moje argumenty – mówił w poniedziałek na antenie TV Trwam w programie „Polski punt widzenia” minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON powiedział niedawno – pisze „Rzeczpospolita – że kwestia obecności amerykańskich wojsk w Polsce jest „na ostatniej prostej”. W poniedziałkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” wskazał, że „rozmawiamy z Amerykanami o szczegółach”.

– Oceniam to tak, że rozmawiamy dzisiaj z Amerykanami o szczegółach. Rozmawiamy nie o tym „czy”, tylko rozmawiamy o tym „jak”. To są negocjacje, które trwają – mówił.

Polityk odniósł się również do pracy ambasador Georgette Mosbacher, której decyzje dla części polskiego społeczeństwa były kontrowersyjne.

– Ja zaangażowanie ambasador Georgette Mosbacher dot. obronności oceniam bardzo dobrze. Jestem wdzięczny za jej osobiste zaangażowanie podczas ostatniego spotkania z senatorami USA. Wspierała moje argumenty dot. naszego wspólnego projektu – powiedział.

Zabiegamy o wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO, gdyż tak oceniają zwiększoną obecność amerykańską w naszym kraju również nasi sąsiedzi – zapewniał szef MON.

– Nie dalej niż w czwartek i piątek rozmawiałem na ten temat z moim litewskim odpowiednikiem Linasem Linkevičiusem. On również jednoznacznie oceniał tę sytuację, że obecność armii USA w Polsce jest gwarancją dla bezpieczeństwa Polski (…) oraz państw nadbałtyckich, a także wschodniej flanki NATO – zaznaczył.

Mariusz Błaszczak był pytany także o inne szczegóły dotyczące współpracy z USA, ale jak sam stwierdził, „nie żyjemy w sytuacji, w której nasze otoczenie międzynarodowe jest nam przyjazne. Więc tego rodzaju negocjacje musimy prowadzić w pewnej dyskrecji”.

Minister podkreślił także, że „nie chce, aby (obywatele) mieli takie odczucie, że oddajemy nasze bezpieczeństwo w ręce naszych sojuszników, a sami nic nie robimy w tej dziedzinie, aby zwiększyć bezpieczeństwo – tak nie jest”.

– Podpisaliśmy wiele kontraktów, jeśli chodzi o uzbrojenie produkowane w Polsce: zamówiliśmy drony produkowane w Bydgoszczy, zamówiliśmy moździerze produkowane w Tarnowie oraz pistolety VIS 100 z Radomia – mówił Mariusz Błaszczak.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl